В началото на година прогнозирахме продължителна консолидация между 1.25 и 1.40 за евро/долар и в момента пазарът оправдава тези очаквания, коментира Александър Николов, заместник-председател на съвета на директорите на Карол Капитал Мениджмънт, по време на специален уебинар, организиран от ИП Карол.

Най-ниската стойност за годината бе при нива около 1.2750, а най-високата при 1.3400. Очакваме, че в момента сме на етап, при който няма условия за бурни движения, подобни на тези от 2008 и 2011 г.

Така че много е вероятно този пазар да остане сравнително спокоен, като до края на годината едва ли ще се отклони съществено от настоящите си нива, прогнозира Николов.

Какво се случва със златото?

Преди шест месец посочихме, че златото, след като формира връх през септември 2011 г., започна сериозна консолидация между 1 800 отгоре и 1 525 отдолу. Това, което казахме, е, че е трудно да се каже накъде ще пробие.

По-вероятно тогава изглеждаше благородният метал да намери подкрепа и да поскъпне с цел тест на историческия си връх. В края на февруари обаче златото реализира низходящ пробив и това доведе до стремглаво движение надолу почти без почивка до нива от 1 180 долара през юни, припомни Николов.

Сега металът успя да върне около 100-ина долара от дъното си. Първо, искам да отбележа нещо важно. В същия ден, когато златото достигна исторически рекорд при ниво от 1920 долара, по всички водещи телевизии се излъчваха репортажи, че клиентите толкова търсят злато, че не може да се осигури за всички.

Въпреки че предходните 10 години златото вървеше нагоре, медиите го забелязаха и акцентираха на него едва при достиганите нови исторически върхове, каза специалистът.

В крайна сметка се потвърди, че това е било върхът на златото и според нас, то е завършило възходящото си движение и сега предстоят няколко години, в които металът ще е под натиск. Много е вероятно още през тази година да видим нива под 1 000 долара за унция.

Но това е пазар със сериозни колебания, така че при един спад към 1 000 долара можем да станем свидетели и на по-рязко поскъпване отново към 1 400-1500 долара.

Гледайки напред, перспективите са доста негативни и очакваме златото да поевтинее към 700 долара. Единственото, което може да ни накара да признаем, че сме сгрешили, е ако поскъпването премине над 1 526 долара, заяви Николов.

Примерът със златото следва да е доста показателен в това как трябва да инвестираме на финансовите пазари?

Повечето инвеститори търгуват краткосрочно, влизат и излизат много пъти, а други са толкова уплашени, че въобще не инвестират.

Така въпросът как да спечелим от фондовия пазар е изключително актуален. Според мен, за да спечелим първо, трябва да инвестираме дългосрочно и второ - да инвестираме на пазарите, които започват възходящ тренд, е съветът на Николов.

Сега ли е моментът да се инвестира на щатския пазар, където трендът е започнал преди пет години? Отговорът е: не. В момента много по-добри дългосрочни перспективи дават пазари, които са много по-близо до дъната си.

В тази насока пазарите в Източна Европа, в това число и България, са много по-подходящи и биха дали много повече възможности за иневститорите. Разбира се, основният проблем е, че повечето инвеститори разсъждават краткосрочно.

Насочете се към пазарите, които имат потенциал сега да започват своя възходящ тренд и такива, за които никой не говори. Никой не говори за Източна Европа, никой не говори за сектори, които в момента са много пострадали, например соларните компании.

Този сектор започва в момента възходящ тренд. По същия начин, по който никой не говореше за Япония в началото на годината, както и юни месец миналата година за Гърция, но пазарът качи със 100% там, преди да корегира, припомня Николов.

* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи.