Канадският долар поскъпна до най-високото си ниво от близо три години спрямо щатския си съименник, вследствие на поскъпването на петрола и спекулациите за ускорен ръст на канадската икономика и опасенията за инфлация.

Канадецът отбеляза повишение през седем от последните осем дни като резултат от търсенето на инвеститорите на валути с по-висок лихвен диференциал.

Междувременно петролът поскъпна до нива над 109 долара, а златото отбеляза нова рекордна стойност в историята си. Тези данни също оказаха положително въздействие върху канадската валута.

Канадецът поскъпна с 0.3% днес до 96.10 цента за един щатски долар в Торонто спрямо 96.38 цента вчера. Той моментно се повиши до 95.69 цента, което бе най-високата му стойност от ноември 2007-ма година насам.

Най-високата си стойност канадският долар отбеляза на 7 ноември 2007 г. при колапса на ипотечния пазар в САЩ, което отслаби щатската валута.

Суровините, сред които златото и петролът, допринасят за около половината от приходите от износ на страната. В тази насока поскъпването с 1.1% в цената на златото до 1 463.30 долара за унция, както и на петрола с 0.3% до 108.66, подкрепиха повишението на канадския долар.

Специалистите обаче коментират, че силата на канадския долар е по-скоро функция на слабостта на щатската валута, както и на разликата между лихвите на двете страни.

Канадската валута например поевтиня с 0.5% спрямо еврото до 1.3770 долара за едно евро, в очакване на решението на ЕЦБ. Инвеститорите широко са заложили повишение на лихвите на Стария континент.