Канадският долар се понижи до паритет спрямо щатския, след като централната банка на Канада заяви, че нуждата от повишаване на лихвите в страната е по-малко спешна, предвид на необходимото време за възстановяване на икономиката до пълния й капацитет.

Канадската валута поевтиня до двумесечен минимум спрямо щатския долар, след като централната банка занижи прогнозата за икономически ръст на страната до 2%, на фона на очакваните през октомври 2.3%.

Канадецът поевтиня спрямо 15 от 16-те основно търгувани валути, след като централната банка на страната запази нивото на лихвите при 1%, отговаряйки на широките очаквания на пазара.

Налице са купувачи на канадски долари при паритет, но въпросът е колко са те и дали ще удържат валутата под ключовото ниво от 1 спрямо долара, според пазарни наблюдатели.

Трайно поскъпване на щатската валута над паритет спрямо канадската е възможно да бъде последвано от по-нататъшен ръст при валутната двойка.

От техническа гледна точка валутата е пробила изключително важното 200-дневно средно ниво, прилежащо при 0.9983, което е изключително положителен сигнал за поскъпване на щатския долар.

Еврото отбеляза известно поскъпване спрямо долара, като в момента се търгува при ключовото ниво на съпротива от 1.3350, от което ще зависи дали ще продължи поскъпването към следващото ключово ниво от 1.3400.

Докато последното е в сила, е възможно единната валута отново да поеме надолу в посока тест на 1.3250, което на този етап възпира каквито и да е по-нататъшни понижение за двойката.

Единната валута проявява сила и спрямо останалите основни валути, като се върна при нива на търговия над 1.2400 спрямо швейцарския франк, както и над 119 спрямо йената.

Доларът възобнови поскъпването си спрямо йената с пълна сила, като по време на азиатската сесия масирани продажби на японската валута отведоха долара до нива над 89.30 йени.

Спекулации на официални правителствени представители на Япония, че нива от 100 йени за долар са напълно достижими, съдействаха за поевтиняването на японските пари.

Междувременно паундът и австралиецът продължават да проявяват известна слабост спрямо долара и особено спрямо еврото.

Цената на петрола вчера регистрира понижение от 1.45 долара на щатските стокови борси до 95.43 долара за барел с доставка през март. Това бе най-голямото му дневно понижение от 21 декември миналата година и най-ниската му стойност от седмица насам.

Златото се очаква да продължи да поскъпва през тази и следващата година вследствие на прогнозите, че Фед ще се придържа към стимулационната си политика още години, според анализатори от Morgan Stanley. От там прогнозират средна цена от 1 830 долара за унция през четвъртото тримесечие на настоящата година.