Канадският долар поскъпна с най-много спрямо щатския долар през тази година, на фона на поскъпването на суровините и заявените намерения от Фед да запази нивото на лихвите при настоящото им рекордно ниско ниво до 2014-та година.

Поскъпването на канадската валута се възстанови, след понижението й от началото на седмицата, вследствие на данните посочили стесняване на търговския излишък на страната.

„Пазарът се чувства удобно да продава щатски долари днес и да купува акции и суровини.“, коментира Джак Шпиц, управляващ директор на звеното за валутна търговия на National Bank of Canada, цитиран от Bloomberg. “Това съдейства за поскъпването на канадската валута.

Валутата на страната се повиши с 1% до 99.43 цента за едина щатски долар рано тази сутрин, което бе най-голямото му повишение на дневна база от 30-ти ноември насам, когато валутата поскъпна с 1.4%.

Вчера канадската валута се понижи до 1.0053 канадски долара за един щатски, което бе най-ниското му ниво от 31 януари насам.

Южноафриканският ранд поскъпна с 1.7%, а австралийският долар добави 1.3% до 1.0438 долара вчера.

„Канадският долар бе подкрепен, като суровинна валута, като водещ в това отношение бе австралийският такъв“, коментира Адам Кол от RBC Capital Markets, пред финансвото издание.

За последните шест месеца канадската валута е поскъпнала с 3.3%, превръщайки се във втората най-добре представяща се валута сред 10-те основни такива. Новозеландския долар държи първото място с повишението си от 5.1% за посочения период.

По-нататъшното движение при канадската валута най-вероятно ще се определи от решението на централната банка относно лихвите през следващата седмица. Очакванията са те да бъдат запазени при настоящото им ниво от 1%, където са от септември 2010-та година насам. Това въпреки, че инфлацията преминава желаното ниво от 2% вече повече от година насам.