Канадският долар се повиши до петмесечен максимум спрямо щатския си съименник, вследствие на очакванията за продължаващ ръст в цените на суровините на фона на възстановяването на глобалната икономика. Канадската валута отбеляза четвърти ден на ръст, което бе най-дългата й серия от над един месец насам.

Положително въздействие оказаха данните за молбите за първоначални помощи за безработица в САЩ, които са се понижили до най-ниското си ниво от четири години.

Очакванията са утре да бъдат оповестени данни за ръста на БВП на икономиката на страната, които също да са положителни.

„Ако се огледате по света, става въпрос за три основни истории. Щатското възстановяване е по-добро от очакванията, Гърция е на ръба на фалита и Китай се насочва към меко приземяване“, коментира Дейвид Уат, стратег в RBC Capital Markets.

Всичко това подкрепя по-традиционните рискови валути като канадския долар.

Щатският долар се повиши леко до 0.9865, след като по-рано през деня регистрира най-ниска стойност от 0.9842.

Щатските индекси регистрираха ръст вчера, като широкият Standard & Poor’s 500 Index добави 0.6% към стойността си, докато MSCI World Index добави 0.4% към стойността си.

Канадската валута се повиши с 3.6% през тази година спрямо щатската. Тя е изключително силно обвързана с движението на щатския индекс S&P 500, като корелацията им към днешна дата е в размер на 0.86.

Цената на петрола подкрепя валутата на страната, като суровият петрол с доставка през април поскъпна с 3.4% до 110.55 долара за барел вчера, след което върна голяма част от спечеленото и приключи щатската търговия при нива от 108.60 долара за барел.