Негативните залози върху юана са достигнали най-високото си ниво от над пет години насам, след изненадващата обезценка на валутата от страна на централната банка. До многогодишни върхове са и обемите на късите залози върху валутите на останалите развиващи се страни, според проучване на Reuters.

Вижте още: Китай обезцени рязко валутата си

Юанът загуби 3% от стойността си през изминалата седмица, което бе най-голямата му седмична загуба в историята. И докато централната банка на страната се опита да успокои пазарните участници, че не вижда причина за по-нататъшна обезценка на валутата, явно инвеститорите не са толкова сигурни в това.

АNZ бе поредната финансова институция, която занижи прогнозата си за китайската валута вчера. От там очакват юанът да поевтинее до 6.55 спрямо долара до края на годината, или с 2.3% от настоящите му нива на търговия при около 6.4 юана за долар.

Късите позиции върху юана са нараснали до най-високото си ниво от април 2010 година насам, според проучване, направено сред 20 фонд мениджъри и валутни стратези от Reuters.

Очакванията за представянето на юана бяха относително оптимистични от началото на април до началото на август, когато китайската банка изненадващо обезцени валутата си, отваряйки път за задълбочаване на валутните войни в региона.

Късите позиции в малоазийския рингит също са се повишили до най-високите си нива от януари 2007 година насам. През изминалата седмица валутата на страната достигна до най-ниската си стойност от 1998 година насам.

С най-големи къси позиции от февруари на 2012 година се отличава и тайландският бат. Валутата на страната достигна шестгодишен минимум след бомбения взрив, който се очаква да инициира отлив на туристи.

До близо шестгодишен минимум се понижи и тайванският долар, като късите позиции в него са най-големи от юни 2006 година насам.

С най-големи къси залози от януари 2009 година се отличава и сингапурският долар. Той се понижи до петгодишен минимум.

До двегодишни максимуми нараснаха късите залози във филипинското песо и индийската рупия.