Еврозоната продължава да губи от своята икономическа сила, а заедно с нея и доверието на инвеститорите, което се отразява най-осезаемо на единната валута. Поредните слаби икономически данни, липса на действие по отношение на дълговата криза, негативни изказвания. Всичко това тласка еврото надолу, като най-вероятно това ще бъде водещото движение и тази седмица. За разлика от януари, когато добрите данни за Еврозоната бяха преобладаващи и носиха известен оптимизъм със себе си, то за този месец нещата изглеждат толкова розови.

Освен това дълговите проблеми отново излизат на преден план, след известно затишие, но и до този момент адекватно решение за тяхното решаване, няма. Напротив, все повече разногласия витаят в публичното пространство. Франция и Германия заявиха, че подкрепят еврото от една страна, но не и спасителния фонд, от друга.

Понижението на единната валута по време на европейската сесия бе продиктувано главно от слабите данни, които публикува водещата европейска икономика - Германия. Фабричните поръчки в страната са спаднали през декември с повече от очакваното, заради липса на големи поръчки и слабото търсене на нови автомобили, отчитат от Министерството на икономиката. Показателят се е понижил с 3.4% на месечна база, което е значително под очаквания спад от 1.4%. На годишна база показателят е нараснал с 19.7% през декември, следвайки покачването от 20.6% за предходния период.

Инвеститорите се отнасят скептично към потенциала на единната валута от липсата на решение на последното заседание на европейските лидери по отношение на единен план за преодоляване на дълговата криза. ЕЦБ за сега също остава на страна, въздържайки се от интервенции на дълговия пазар, с оглед на очакванията, че на срещата на лидерите на ЕС през март ще се стигне до решение за увеличение размера на Фонда за финансова стабилност.

Британският паунд повиши стойността си спрямо повечето основни валути, след като премиерът на Великобритания, Дейвид Камерън заяви, че еврото няма да се въвежда в страната. Високи остават очакванията за повишаване на лихвата в Англия, за разлика от Европа след доклада на Трише в четвъртък, който заяви, че Еврозаната е налице ценова стабилност. Водещите британски анализатори, следящи политиката на Английската централна банка са на мнение, че основният лихвен процент трябва да бъде вдигнат още този четвъртък на редовното заседание на банката, и то с цели 50 пункта. Те се аргументират с оглед на риска от нарастващата инфлация и възможността банката да загуби доверието в себе си. Те добавят, че икономиката е по-близко до прегряване, отколкото до депресия. Към тази сутрин паундът се търгува на нива от 1.6140/50 спрямо долара и 0.8430/40 спрямо еврото.

За сега единната валута ограничи своя спад към 1.3508 спрямо американският долар, което е ново 3-седмично дъно. Именно в 1.3500 нивото се намира важна опционна бариера, където има падежи на серия опции всеки ден до края на настоящата седмица. Около това ниво е разположена и важна техническа подкрепа, където се намира 100-дневната плъзгаща се средна, преодоляването на която би могло да изпрати еврото към 1.3100/20 нивата. По време на азиатската сесия тази нощ еврото възстанови част от загубите, повишавайки се до 1.3636 долара, въпреки липсата на Китай, който е основният купувач на евра. Китайските пазари ще останат затворени до утре, което предполага по-ниска ликвидност на финансовите пазари.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД