Немският канцлер Ангела Меркел вече не е толкова против възможността Германия да приеме отписването на грпъцкия дълг при срещата на европейските лидери през тази седмица, на която ще бъдат обсъждани възможностите за получаване на още помощ от страната.

Европейските лидери могат да обмислят възможността за отписване на дълг на страната, веднъж щом Гърция регистрира бюджетен излишък, коментира Меркел пред немското издание Bild.

До момента Германия отхвърляше и беше против подобен сценарий, нарушаващ европейските директиви.

„Ако Гърция един ден може отново да разчита на собствен приход, без необходимостта да заема средства, то тогава ще трябва да преразгледаме ситуацията“, коментира Меркел пред немското издание.

Това обаче едва ли ще се случи преди 2014 и 2015 г., смята още немският канцлер.

През изминалата седмица европейските финансови министри се споразумяха да дадат още време на страната да посрещне дълговите си цели, което намали опасенията за европейската дългова криза.

Испанските 10-годишни облигации поскъпнаха за трети пореден месец, като изискваната от инвеститорите доходност се понижи до 5.3%, в сравнение с 5.6%. Еврото се повиши с почти 2% през предходните две седмици.

Междувременно единната валута, подкрепена от добрите данни за индустриалното производство в Китай, както и от ръста на азиатските пазари днес и коментарите на Меркел, продължи с възхода си.

Еврото отново се върна на нива над психологическата граница от 1.3000, като се разменя рано тази сутрин близо до най-високите си за деня нива от 1.3040.

Паундът се понижи за трета поредна седмица спрямо еврото, достигайки най-ниска стойност от месец насам.

Доларът се търгува без съществено изменение спрямо йената от края на миналата седмица при нива от 82.40 йени.

Еврото регистрира леко повишение спрямо японската валута и се разменя на нива, близки до ключовата съпротива при 107.50.

Канадският долар се търгува в най-тесни граници от 1996 г. вследствие на по-голямо от очакванията забавяне на ръста на икономиката на страната. Друга причина за търговията в тесни граници са неуспешните опити за намиране на решение на така наречената „фискална пропаст“, която се очаква да засегне сериозно основните търговски партньори на САЩ.

Заложената волатилност при валутната двойка щатски-канадски долар се понижи до 5.55% или най-ниското й ниво от 11 години насам на 29 ноември. За сравнение, 10-годишната средна величина на съотношението възлиза на 9.97%.