Централната банка на Нова Зеландия беше първата на развита страна, прибягнала до повишение на лихвите до 2.75% на годишна база от началото на кризата през 2007 г.

Въпреки действието от днес, специалистите смятат, че това няма да накара останалите централни банки по света да бързат да прибягнат до подобна мярка.

Много от развитите икономики все още страдат от кризата и се опитват да стабилизират слабите си ръстове на икономиките си.

Краят на ниските лихви се очаква да е обръщаща точка във възстановяването на развитите икономики от световната кредитна криза. Това обаче може и да не се случи скоро предвид на факта, че обикновените хора могат да изчакат ръст в спестяванията и доходите им преди да се върнат към старите си потребителски навици.

„Излезлите скоро от кризата икономики на САЩ, Европа и Великобритания няма да са в позиция в близко време да прибягнат към повишение на лихвите“, според Питър Шафрик, икономист в Royal Bank of Canada, цитиран от CNBC.

Една от основните заплахи за това централните банки да не бързат с повишаването на лихвените проценти е опасността от дефлация. И докато дефлацията изглежда като добро нещо за потребителите, негативните й ефекти за икономиката са неоспорими, а примерът със случилото се в Япония в последните 10 години все още е много пресен.

И докато централните банки по света могат да се борят с инфлацията с повишаване на лихвите, много по-трудно им е да се борят с дефлацията и особено в моменти на рекордно ниски лихви.

Все повече стават специалистите, към които се присъедини вчера и Сорос, които предупреждават, че опасността от дефлация пред еврозоната е реална, както и от развиването на „японски сценарий“ на Стария континент.

Междувременно Фед трябва да прекрати поетапно политиката си на стимули, преди да погледне към повишение на лихвите. Последните също са при рекордно ниски нива.

Много по-вероятно е към повишение на лихвите първи да прибегнат Английската централна банка или някоя от скандинавските или Канадската централна банка.

Прогнозите на пазара са, че АЦБ ще прибегне към повишаване на лихвите някъде по това време на следващата година, като те могат да скочат до 3% до 2017 г., според Марк Карни.

Централната банка на Канада също е перспективна за скорошно повишение на лихвите, като очакванията на пазара са финансовата институция да ги повиши с 0.25 процентни пункта през третото тримесечие на тази година. По-добри от очакванията икономически данни могат да инициират подобно действие.