Президентът на Руската федерация (РФ) Дмитрий Медведев заяви, че опасността от провал на единната европейска валута „не бива да се изключва". Той е загрижен още и от въпроса как да се насърчат отслабващите икономики към придържане на строга икономическа политика. Но Русия не смята да оказва пряка материална подкрепа на европейските страни.

Русия е европейска държава и е заинтересована от стабилността на Европейския съюз, каза Дмитрий Медведев. „Нашето благополучие зависи пряко от това как се развива ситуацията на европейския континент" и в Москва се надяват, че предприетите мерки в подкрепа на еврото и европейската икономика ще бъдат резултатни, коментира той в интервю за The Wall Street Journal.

„Поддържаме двустранни отношения с всички страни, в това число и с онези, които днес изпаднаха в трудна ситуация - и с Гърция, и с Испания, и с Португалия, и разбира се, това ще бъде отчетено в нашите отношения. Но аз продължавам да съм на мнение, че ЕС трябва да предприеме основните мерки в подкрепа на икономиката", каза Дмитрий Медведев, в отговор на въпроса дали Русия е готова да предложи финансова помощ за гарантиране на стабилността на Европа.

„Имаме си вътрешни задачи, които сме длъжни да разрешим... Но има и редица проекти, по които работим на практика с държави, чиято икономика днес е слаба. И ако погледнем това през призмата на нашите отношения в тази сфера, по такива проекти, то навярно да. Но ако говорим за пряка финансова помощ, желателно е всичко това да си остане въпрос между партньорите в ЕС", поясни той.

Медведев смята още, че опасността от провал на единната европейска валута не бива да се изключва. „Днес в Европа има държави със слаба икономика и силна валута, което никога не е било в човешката история... Факт е, че тази валута има наднационален характер, но в крайна сметка тя се определя от икономическата сила на отделните държави, а някои от тях са слабите звена. Не искам да преувеличавам с тази заплаха, но не бива й да е подценяваме", посочи руският лидер.

Да припомним, че преди седмица премиерът на РФ Владимир Путин заяви, че „липсват обективни условия за спад на еврото". Той призна, че „са налице известни проблеми", но изрази надеждата, че те са с „временен характер", пише Interfax.

„Има и още един проблем, много сложен, а именно как да се насърчат отслабващите икономики към придържане на строга икономическа политика... Именно от това, колко последователни ще бъдат правителствата на държавите спрямо отслабващите икономики при реализирането на икономическите мерки, ще зависи и успехът на единната политика за преодоляване на кризата, която възникна преди време в икономиката на еврозоната", подчерта руският президент Дмитрий Медведев. „В действителност, всичко това е очевидно смущаващо, защото може да се интерпретира и като втора вълна на същата криза, която започна през 2008 г.", добави той.

„Трудно ми е да дам съвет на ЕС..., те и сами ще се справят, надявам се, но въпреки това трябва все пак да се избере някаква златна среда... Не трябва да се помага безогледно в ситуация, когато вече няма на какво да се помага, трябва да се подхожда и от трезви съображения", призова той. „В този случай общите мерки са необходими и трябва да добавим, че те предприеха подобни мерки. Така че решението да се заделят трилион евро е решение в подкрепа на общата стабилност на европейския континент. Ето защо ми се струва, че тук не трябва да противопоставяме тези неща едно на друго, но разбира се, безкрайната солидарност и помощ, които са безрезултатни, са един много опасен път", предупреди Дмитрий Медведев.

Но ето че руският премиер даваше съвети и оценки за действията на европейските власти преди седмица, които според Владимир Путин, действат като цяло много коректно и правилно". „Трябва да се повиши дисциплината, трябва да се следи за бюджетния дефицит. Трябват и промени във валутното законодателство, за да е еднакво, при всички положения, изключително еднакво за всички членове на ЕС", изброи руският правителствен глава.

„Да, ще се наложи на ЕЦБ да понапечата известно количество банкноти, защото няма друг начин, в случай, че банката обяви, че е готов да изкупува държавни дългове (в подкрепа на ситуацията на дълговия пазар)", подчерта Владимир Путин. „Убеден съм, че тази емисия няма да се отрази по някакъв особено негативен начин на европейската икономика . Да, налице са и резерви, които в крайна сметка също могат да се задействат", каза руският премиер.

Целият свят е на етап изход от кризата и е време да се готви „това, което се нарича стратегия за изход", смята президентът на Русия. Да продължаваме да стимулираме икономиката „означава само да подгряваме апетита, без обаче да достигнем до крайни резултати", смята Дмитрий Медведев. Според него икономическият ръст започна в много държави, като в Русия той е „бавен, но не и лош - около 4.0%", разказа президентът. „Ето защо трябва да помислим върху стратегията за изтегляне. Разбира се, че трябва да запазим някои стимулиращи мерки", отбеляза той. Руската федерация насочи в подкрепа на икономиката миналата година към 200 млрд. щатски долара, „но това не трябва да продължава вечно", обобщи държавният глава.

Станете наш фен във Facebook