Броят на първоначалните молби за помощи за безработица в САЩ се е понижил до шестгодишен минимум, като в същото време инфлацията се е ускорила. Това даде основание на инвеститорите да повишат спекулациите за начало на оттегляне от стимулите от страна на Фед от септември.

“Данните за щатската икономика продължават да се подобряват и да впечтатляват пазарните участници и смятам, че нещата ще продължат в тази насока“, коментриа Чарлз Комиски, анализатор в Bank of Nova Scotia, цитиран от Bloomberg. “Въпросът, който инвеститорите започват да си задават, е не дали ще има намаляване на стимулите през септември, а колко ще е това понижение“, допълва още анализатора.

Молбите за помощи са се понижили с 15 000 до 320 000, което бе най-ниското им ниво от октомври 2007 година, според данни на министерството на труда.

Резултатът се оказа значително под средните очаквания на анализаторите за 335 000 през изминалата седмица.

Четириседмичната изгладена средна на молбите за помощи се е понижила с 4 000 до 332 000, което е най-ниското ниво от ноември 2007 година насам.

В отделен доклад стана ясно, че нивото на инфлация е възлязло на 0.2%, след като стойността на стоките и услугите се е повишила.

Данните инициираха поскъпване на долара спрямо останалите основни валути. Еврото се понижи до нива на търговия от 1.3230, след като по-рано през деня се търгуваше на нива от 1.3285.