Япония се намеси на световните валутни пазари в сряда, което натисна йената надолу с повече от 3% спрямо долара, въпреки че инвеститорите останаха предпазливи относно това дали дейността би се отразила на валутата в дългосрочен план.

Интервенцията на Японската централна банка е първата от 6 години насам, като Банката е изразходвала между 3-3.5 млрд долара, за да отслаби валутата, което постави зелените пари в най-голямото еднодневно покачване спрямо йената за последните 2 години. От японското правителство призоваха САЩ и Европа за подкрепа в опитите им да ограничат поскъпването на националната валута, тъй като е пречка за експорта и възстановяването на икономиката.

Пазарните участници са на мнение обаче, че интервенцията би трябвало да постави основи пред движението на двойката, но натискът за спад ще остане, защото инвеститорите са притеснени относно вероятността от Федералния резерв да увеличат още стимулиращата си програма. В същото време йената нарасна и заради преизбирането на председателя на управляващата партия в Япония.

В резултат на вчерашната масирана интервенция от страна на Япония, валутата поевтиня с 3.3% спрямо долара, достигайки стойност от 85.76 йени. Японските пари бяха подложени и на силен натиск спрямо останалите основни валути, като срещу еврото и стерлинга се понижиха съответно с 3.4% и 3.9% до 111.59 йени и 134.06 йени.

От своя страна щатският долар остана под натиск заради спекулациите за допълнителни монетарни стимули за икономиката от страна на Федералния резерв, което би обезценило американската валута. Негативните данни от САЩ, оповестени вчера, също допринесоха за слабото представяне на зелените пари.

Индексът, който отразява бизнес условията и очакванията на производителите в Ню Йорк се понижи до 4.14 пункта за септември от 7.10 пункта за август, оставайки под очакванията на пазарните участници, които прогнозираха да се покачи до 9.30 пункта. Това даде сигнал, че управителите на производствените компании остават обезпокоени относно забавянето на икономическия ръст в САЩ. Доларът остана близо до едномесечното си дъно спрямо еврото, завършвайки вчерашната си търговия със спад от 0.1% на ниво 1.3009 долара

Доларовият индекс, измерващ стойността на зелените пари спрямо шест основни валути, се покачи с 0.65% до 81.76 пункта.

Управителят на Английската централна банка Мервин Кинг заяви вчера, говорейки пред Конгреса на търговската гилдия в Манчестър, че Монетарната политика е най-доброто средство за управление на икономиката в краткосрочен план. Той сподели, че бизнес и потребителското доверие във Великобритания са отслабнали в последно време, а огромният бюджетен дефицит е неустойчив. Според него е нужно фискално затягане за устойчиво възстановяване.

Монетарната политика и автоматичните механизми могат да реагират, ако възстановяването е по-бавно, отколкото се очакваше. Според Кинг, не може да се позволи отлагане съкращаването на дефицита, а трябва да се намери начин да се съкрати. Това негово изказване бе възприето от инвеститорите като обезпокоително относно възстановяването на великобританската икономика, но въпреки това, паундът остана подвластен на общите пазарни движения, поскъпвайки с 0.7% до нов триседмичен връх на ниво 1.5651 долара.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД