Ситуацията в Европа продължава да се влошава, след като в петък стана ясно, че Италия може да се окаже следващата жертва на дълговата криза. Страната е с втория по големина държавен дълг след Гърция като съотношение с БВП, равняващ се на 120% от БВП. Дни след като Гърция прие строгите мерки за икономии, а Moody's понижи кредитният рейтинг на Португалия, пазарите подхванаха и следващият потенциален носител на „вируса" - Италия.

В края на седмицата настъпи масова разпродажба на италиански дългови облигации. Притесненията, че част от банките на Апенините няма да минат успешно стрес тестовете, чиито резултати се очакват на 15 юли, хвърлиха допълнителен смут сред инвеститорите. Доходността по италианските облигации достигна 9-годишен връх от 5.27%, а банковите акции поевтиняха с 5.7% в петък. Американските хедж фондове веднага реагираха на лошата новина и започнаха да залагат срещу италианския дълг, пише "Файненшъл таймс".

Валутният пазар на този етап остава сравнително спокоен на фона на бурята, която се задава в близко бъдеще. Традиционното лятно спокойствие на пазарите би могло да приключи още в края на тази седмица, когато ще излязат наяве резултатите от стрес тестовете.

Допълнително напрежение върху пазарите оказаха и слабите данни от пазара на труда в САЩ. Нивото на безработицата в САЩ за юни се покачи до 9.2%, при 9.1% за предходният период. Заетостта в неселскостопанския сектор е нараснала с 18 000 през миналия месец, което е значително по-малко от очакваното. Участниците на пазара прогнозираха показателят да достигне 87 000.

Еврото отвори с ценова дупка спрямо основните валути, в началото на азиатската сесия. След като през изминалата седмица дълго се колеба около техническата подкрепа към 1.43 спрямо долара, в крайна сметка еврото затвори седмичната търговия под това ниво. Тази сутрин единната валута отново е подложена на натиск и се търгува на нива от 1.3180/90 долара.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД