Рекордното поскъпване на облигациите по цял свят отразява опасенията от "двойна рецесия", както и вероятността Федералният резерв да разшири програмата за изкупуване на облигации, според BNP Paribas. Облигациите на САЩ поскъпват, доходността на 10 г. облигации спадна до 2.509 %, най-ниско ниво от 19 март 2009 г.

Американският икономист и носител на Нобелова награда по икономика, Джоузеф Стиглиц, коментира, че Европа е поставена пред риск от навлизането отново в рецесия. Според него преструктурирането на банковия сектор в Ирландия е един от най-проблемните въпроси към момента. Стиглиц заяви, че правителството на Ирландия е позволило на икономиката в страната да излезе извън контрол.

Според неназован източник, на последното заседание на Федералния комитет към Федералния резерв е имало разногласия относно решението за реинвестицията на средствата от изтичащите в скоро време държавни ценни книжа в нови. Ако това се окаже вярно, на 31 август, след оповестяване на минутите от това важно последно заседание, има голяма вероятност ФЕД да обяви, че няма да подновява програмата за количествени улеснения. Едно такова решение би оказало негативен ефект върху пазарите на акции и суровини, и в същото време в подкрепа на долара, йената и франка.

Вследствие на всички тези опасения зелените пари поскъпнаха вчера спрямо кошницата от валути. Спадът на индустриалните поръчки в Еврозоната ускориха понижението на единната валута, като EUR/USD поевтиня до 1.2588, малко под 50-процентната корекция на цялото възходящо движение на еврото от 1.1876 дъното до 1.3334 върха. За този негов спад влияние оказваха и спадът в кросовете EUR/JPY и EUR/CHF, където бяха регистрирани съответно ново 9-годишно дъно и ново историческо дъно.

USD/JPY задълбочи своя спад от съобщението в Ройтерс, че официалните власти имат нужда от допълнителни потвърждения за негативния ефект от поскъпването на йената преди да предприемат конкретни действия. Двойката спадна до ново рекордно ниско ниво от 15 години в 83.59. Вчера министърът на финансите изключи възможността за интервенция в подкрепа на долара, а анализаторите считат, че единственото средство, с което може да се въздейства на курса е разширяване на програмата за "количествени улеснения" в четвъртък.

EUR/JPY спадна до най-ниско ниво от девет години в 105.43.

"Докато не видим конкретни мерки от японското правителство, спекулациите ще бутнат курса долар/йена до 80", казва Пол Робсън, валутен анализатор на RBS Global Banking. "Пазарът е наясно, че японските власти нямат кой знае какви възможности, за да намалят йената", съгласява се Нийл Мелор, валутен анализатор на Bank of New York Mellon.

Говори се, че отскокът на EUR/USD за кратко над 1.2700 нивото към 1.2719/20 часовия връх, след много слабите жилищни данни от САЩ за юли, е бил използван за нови продажби на евра от страна на Азиатски централни банки. Продажбите на съществуващи жилища в САЩ се понижиха с 27.2% през юли. Това е най-силното понижение на индекса в цялата му история, като според асоциацията на брокерите това се дължи на спирането на държавните стимули при покупка на ново жилище, които бяха прекратени през ноември.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД