Министърът на финансите на САЩ Тимъти Гейтнър е решил с няколко месеца да отложи публикуването на доклад за международната икономика и монетарната политика на основните търговски партньори на Вашингтон.

Това се посочва в негово изявление, поместено на уебсайта на министерството. Докладът, подготвен за Конгреса, трябваше да бъде обнародван на 15 април, но, според Гейтнър в близките месеци трябва да бъдат проведени срещи на високо равнище, които ще помогнат световната икономика да стане по-балансирана и силна.

Към тези срещи министърът отнася срещата на министрите на финансите и на ръководителите на централни банки на Г20 през април, заседанието на Съвета по стратегически и икономически диалог с Китай през май и форумът на лидерите и на ръководителите на финансовите ведомства на "Голямата 20-торка" през юни.

Гейтнър обръща особено внимание на монетарната политика на Китай. Обвързването на валутата, както отбелязва той, изисква все по-големи интервенции на паричния пазар, а твърдият обменен курс на юана затруднява повишаването на курса на националните валути на други развиващи се държави.

Министърът посочва също, че "стъпката на Китай към по-ориентиран към пазара обменен курс е необходим принос за възстановяване на равновесието в световната икономика".

Американски икономисти са убедени, че курсът на китайската валута, който от средата на 2008 е около 6.8 юана за долар е изкуствено занижен с 40%, поради което китайските стоки се продават в САЩ по-евтино, а американските в Китай - по-скъпо.

Източник: БГНЕС