Паундът регистрира най-голямото си повишение от три седмици насам спрямо еврото заради оптимистичните очаквания, че ръстът на британската икономика набира скорост. Това повиши търсенето на активи в страната.

Британската валута отбеляза втори пореден ден на поскъпване спрямо еврото. Анализатори смятат, че очакваните утре данни ще покажат подобряване в потребителското доверие през август, както и повишение в одобрените молби за ипотечни кредити.

Лирата се понижи спрямо долара обаче, след като доклад посочи по-голям ръст на щатската икономика през второто тримесечие от средните очаквания на анализаторите.

Най-голямата световна икономика е нараснала с 2.5% през второто тримесечие, според ревизираните данни, на фона на предварителните прогнози за повишение от 1.7% и над средните очаквания на пазара за повишение от 2.2%.

„Пазарът започва да поглежда към бъдещите очаквания за развитие и подобряване в британската икономика“, според Алвин Тан, директор "Валутни пазари" в Societe Generale SA, цитиран от Bloomberg. Според специалиста паундът ще продължи с повишението си спрямо еврото.

Паундът поскъпна с 0.7% спрямо еврото до 85.36 пенса, което бе най-голямото му повишение от 7 август насам. Британската валута добави 0.3% спрямо еврото вчера. Спрямо долара паундът се търгува при нива от около 1.5510.

БВП на Великобритания регистрира ръст от 0.7% през второто тримесечие според данни, изнесени на 23 август, което се оказа над предварителните прогнози за 0.6%.

Утре се очаква потребителското доверие в страната да се повишило до най-високото си ниво от февруари 2010 година насам.

Азиатските индекси се движиха разнопосочно, след като британският парламент гласува срещу военни удари в Сирия.

Индексът, следящ представянето в региона, се повиши с по-малко от 0.1% до ниво от 129.85 пункта. Показателят се е понижил с 1.2% през тази седмица, докато загубата му за месеца е 1.8%.

„Все по-малката вероятност за атаките срещу Сирия е положителна новина за пазарите“, според Андрю Съливън, директор "Международни пазари" в Kim Eng Securities в Хонг Конг, цитиран от Bloomberg. “Това обаче повлия върху цените на петрола и златото“, допълва още специалистът.

Японският Topix загуби 0.6% от стойността си, след като данни посочиха най-ускореното повишение в потребителските цени от 2008 година, както и ръст в индустриалното производство с по-малко от очакванията.

Южнокорейският основен индекс добави 0.6% към стойността си, а австралийският се повиши с 0.5%. С 0.7% нарасна тайванският претеглен индекс.