Политиката на Фед относно лихвите до голяма степен е определяща за посоката на търговия, както на долара спрямо останалите валути, така и на щатските и международните индекси и суровините.

Все повече стават мненията на пазара, че можем да не станем свидетели на повишение на лихвите от страна на резерва не само през първата половина, но през цялата година.

Ето и пет причини, които биха могли да накарат резерва да се въздържи от повишение на краткосрочните лихви, които са при рекордно ниски нива от 2008 година насам.

На първо място, инфлацията в САЩ се запазва при ниски нива. Основният индекс на потребителските цени, изключващ волатилните цени при храните и горивата, се е повишил с 1.6% през изминалата година и продължава да е далеч под целта на Фед за инфлация от 2%.

Като втора причина може да се посочи изключително слабият ръст на заплатите в САЩ. Както Джанет Йелън вече неведнъж подчерта, резервът следи отблизо повишението на заплатите.

Като трета причина може да се посочи слабата инфлация, или по-скоро дефлацията, в еврозоната. Потребителските цени регистрираха отрицателен ръст през декември - за първи път от 1997 година насам.

На следващо място, китайската икономика забави сериозно ръста си. През изминалото тримесечие икономиката на страната е регистрирала най-слабото си повишение от 1990 година насам. Понижаващите се цени на петрола продължават да оказват низходящ натиск върху икономиките на Бразилия, Русия, като рискът от рецесия е реален.

Японската икономика не проявява признаци на сериозно възстановяване, въпреки полаганите усилия и стимули от страна на централната банка.

Разбира се, въпреки посочените фактори, Фед може да прибегне до повишаване на лихвите до края на годината, като възстановяването на щатската икономика не се нуждае от нулеви лихви, за да продължи.

И все пак инвеститорите трябва да имат едно наум, че дори и да се прибегне към повишаване на лихвите, едва ли ще станем свидетели на тяхното драстично увеличаване в краткосрочен план. Много по-веротно е да видим плавен и постепенен ръст.