През изминалата седмица доларът нарасна спрямо повечето основни валути, запазвайки статута си на валута убежище, след подновените опасения за глобалното икономическо развитие, както и сериозният спад на фондовите и стокови пазари довел до бягство от риск и на форекс пазара, включително. Федералният резерв излезе с очакване за по-скромно възстановяване от прогнозираното, а европейската икономика извън Германия разочарова инвеститорите със слабият си ръст през второто тримесечие. Така зелените пари поскъпнаха с цели 4.1% в петък до 1.2754 долара за евро, което е най-големият ръст от месец май насам.

EUR/USD приключи търговията под натиск към ново триседмично дъно в 1.2750 долара, след като по-рано през деня еврото не успя да качи трайно над 1.2900 нивото, въпреки много силните данни за БВП на Германия за второто тримесечие. Брутният вътрешен продукт на най-голямата икономика в Европа нарасна с 3.7% за второто тримесечие спрямо същия период на предходната година, показват данните от Евростат. На годишна база в региона на страните, ползващи еврото, икономическият растеж достигна 1.7% за вторите три месеца на годината.

Силният износ, подпомогнат от слабото евро и подновените инвестиции, изстреля германската икономика, но тя контрастира на фона на слабото представяне на страните от Южна Европа. В региона държави като Гърция, които се опитват да въведат своите финанси в ред, отчитат икономически спад. Страховете за нови финансови проблеми се подновиха и в Ирландия, като там средствата, необходими за банките, може да надхвърлят очакванията. Това означава раздвоение по позицията за лихвените проценти в еврозоната. Германия е в позиция за увеличаването им, докато Гърция, Испания и другите южни страни не могат да позволят подобен ход.

Председателят на ЕЦБ Жан-Клод Трише ще трябва да начертае курс, който едновременно да предотврати възможността от прегряване на германската икономика и в същото време да овладее дълговата криза сред страните от еврозоната, коментира "Блумбърг".

Спрямо йената, доларът се срина до 84.73 йени, което е 15-годишен връх за японската валута. В крайна сметка двойката затвори седмицата към 86.14/15, след спекулации за възможна скорошна интервенция от страна на Японската централна банка. Управителят на банката Масааки Ширакава заяви в средата на седмицата, че в момента се изследва влиянието на силния ръст на йената върху икономиката на страната. БВП на Япония тази нощ отчете сериозен спад за второто тримесечие като спадна до 0.1% на тримесечна база, спрямо 1.1% за предходният период и 0.4% на годишна база, спрямо 4.4% година по-рано.

Към 8 ч. българско време, едно евро се разменя за 1.2770/90 долара, след като по-рано през азиатската сесия двойката достигна до ново дъно в 1.2734 при вяла търговия на валутните пазари.

Тази седмица не се очакват ключови икономически данни, които биха оказали трайно влияние върху пазара. Акцента се поставя върху жилищните данни от САЩ и ZEW бизнес индекса на Германия. Това на фона на отпускарският сезон може да предполага ниски обеми на търговия, което в никакъв случай не може да изключи възможността от силни еднопосочни движения на валутните пазари.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД