Доларът поевтиня спрямо 13 от 16-те най-активни валути в света, след спекулации, че поради забавянето на икономическия растеж в САЩ, Фед може да намали основния лихвен процент през следващия месец.

Щатският долар падна рекордно ниско спрямо еврото и до най-ниско ниво спрямо британската лира от 26 години досега, след като председателят на Фед - Бен Бернанк заяви, че потреблението на домакинствата в САЩ е достигнало най-ниско ниво от май 2006 г.

Това допълнително засили опасенията, че на 11 декември ще се вземе решение за понижаване на лихвите за трети пореден път през тази година. На предходното си заседание Фед понижи лихвите с 25 базисни пункта, след като месец преди това изненадващо ги намали с половин процентен пункт.

Доларът се понижи до 1.4738 спрямо еврото, което е най-ниската му стойност от представянето на европейската валута през януари 1999 г. досега. След това регистрира леко повишение до 1.4719 за евро в търговията в Лондон и 1.4676 за евро в Ню Йорк.

Изглежда, че ще станем свидетели на пета поредна седмица на понижение за щатската валута, което ще е най-дългият период на загуба след юли.

Морган Стенли понижиха прогнозите си за движението на долара спрямо еврото, йената и паунда. Според институцията при забавянето на икономически растеж на САЩ, американските активи ще стават все по-малко привлекателни за инвеститорите.

Предишната прогноза бе, че към края на годината еврото ще се търгува на нива от 1.42 долара, но цифрата бе коригирана на 1.51 долара за евро.

Спрямо британската лира прогнозният курс е повишен от 2.03 на 2.13 долара за паунд, а спрямо йената корекцията е от 112 на 108 йени за долар.

Йената може да се покачи до 100 за един долар до края на 2008, тъй като загубите на пазара на кредити може да насочат инвеститорите към покупки на по-доходни активи, финансирани със заеми от Япония, прогнозират Lehman Brothers Holdings и Deutsche Bank AG.

Юанът е на път да отбележи най-голямото си покачване спрямо долара за една седмица от 2005 г. досега, след като министърът на финансите Хенри Полсън призова Китайските власти да позволят на националната им валута да поскъпне.

Според него политиката на китайското правителство “ е считана от много държави за нечестна конкуренция”.

Юанът се покачи с 0.6% тази седмица, до 7.4111 за долар, което е най-високото му ниво от юли 2005 г. от когато валутата вече не е обвързана с долара.

Щатската валута тази седмица спадна и до рекордно ниско ниво спрямо швейцарския франк, норвежката крона, канадския долар и йената.

Понижението е от 2.8%, до 1.1227 долара за швейцарски франк, и от 2.5% за норвежка крона. Спрямо йената спадът е от 2%, до 112.51 йени за долар. В същото време едно евро се разменя за 165.56 йени.

За тримесечието доларът е спаднал спрямо всичките 16 най-активно търгувани валути в света. Втората по пазарна капитализация компания в САЩ Морган Стенли заяви, че е претърпяла загуби в размер на 3.7 млрд. долара за двата месеца до 31 октомври.