Еврото приключи петъчната търговия с ново силно понижение и затвори на нива от 1.4358 долара. Основна причина за поредния спад на единната валута бе новината от немското списание Der Spiegel, че Гърция е заплашила да напусне Еврозоната на състояла се неофициална среща на финансови министри от Еврозоната в Люксембург в петък. Също така според информация на онлайн изданието, на тази извънредна среща са водени дискусии за възможно преструктуриране на гръцкия дълг в размер на 327 млрд.евро.

В същото време негативно влияние върху еврото оказаха данните за много силния ръст на работната заетост в САЩ за април. Новите работни места са се покачили до цели 244 хил. броя, при прогнози за 185-186 хил. броя.

Влияние на еврото от последните дни продължава да оказва и фактът, че управителят на ЕЦБ Жан-Клод Трише не даде сигнал, че банката ще качи отново лихват през юни месец и след солидния спад в риск-апетита на финансовите пазари.

Британският паунд отбеляза леко повишение в петък и затвори на нива от 1.6395 долара, след като през целия ден бе подложен на разнопосочна търговия. Известно положително влияние на паунда оказаха по-добрите данни за PPI индексите на британските предприятия за април. Негативно влияние на паунда от последните дни обаче оказва решението на Английската централна банка да остави непроменена основната си лихва в 0.5%, замразената програма за количествени улеснения за 200 млрд. паунда, както и по-слабия от очакванията PMI индекс в сектора на услугите във Великобритания за април.

В петък йената отбеляза понижение спрямо долара и затвори търговията на нива от 80.54 йени. Негативно влияние на йената оказа всеобщото повишение на долара и положителните данни за пазара на труда в САЩ.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД