Доходността изисквана от инвеститорите за притежание на португалски дългови книжа могат да се повишат до нива, които да принудят страната да последва примера на Гърция и Испания за искане на помощ от ЕС, пише финансовото издание Bloomberg.

Страната планира продажба на 10-годишни облигации утре, което би била първата продажба на дълг от групата на най-задлъжнелите европейски страни.

Настоящите 10-годишни облигации са с лихви от над 7% през 10 от последните 62 дни, според статистиката.

Гърция потърси помощ в рамките на 17 дни от момента, когато доходността по 10-годишните й дългови книжа достигнаха ниво от 7% през април, докато при Ирландия това се случи месец след настъпването на това събитие през октомври.

Дори и да станем свидетели на успешно пласиране на дълговите книжа на страната, това не означава, че тя е застрахован от това да се обърне за помощ, коментират специалисти от BNP Paribas в Лондон.

Неизбежно според тях е това страната да потърси помощ от евросъюза, ако лихвите се задържат на посочените нива.

Разходите за застраховане на дългове на европейски страни се повишиха до рекордни стойности, вследствие на очакванията за по-нататъшни трудности пред най-задлъжнелите членки на съюза.

Тези очаквания стават реалност, въпреки изказванията на министър председателя на Португалия, че страната му няма да търси помощ.

Япония обяви днес, че ще купува облигации от фонда за подпомагане на задлъжнелите европейски страни, като подобни намерения обяви и Китай.