За валутните анализатори през изминалото тримесечие всичко беше свързано с брекзит и прогнозирането на движението на британския паунд. Сега основните прогнози са за силен долар. Ето какво смятат валутните анализатори:

"В различни период от време доларът и йената са предпочитани като валути убежища. Имайки предвид факта, че въпросът за членството на Великобритания в ЕС ще бъде коментиран в следващите седмици и месеци, се получава естествено търсене за двете валути" казва Дейвид Кол, който ръководи валутните проучвания за Julius Baer. "Ние сме привърженици на по-слабия долар. За следващите три месеца ситуацията може да се промени значително."

Julius Baer залага на сигурността и устойчивостта на американската икономика. Кол допълва, че очакванията му са еврото да понижи стойността си с още 2.5% спрямо долара - до 1.08, а йената да поевтинее с 5%, до 106 спрямо зелената валута.

Кол също така продължава да е сред най-големите песимисти относно стойността на паунда, като прогнозира спад до 1.16 долара в края на настоящото тримесечие. Това е с близо 10% по-ниско от стойността, отчетена вчера – 1.29 долара, най-ниската за първи път от 1985 г. насам.

Очакванията на анализатора са в края на годината стойността на британския паунд да се запази на ниво от 1.16 долара. Средните очаквания на анализаторите пък са за 1.30 долара за паунд към края на 2016 г.

Канадската търговска банка също предвижда последното тримесечие на 2016 г. да е ползотворно за възстановяването на долара.

Анализаторите на банката очакват доларът да поскъпне заради несъответствие в действията на Федералния резерв, който е по-вероятно да затегне политиката си тази година, и действията на централната банка във Великобритания, еврозоната и Япония, които ще смекчат паричната си политика.

Джеръми Стреч, който оглавява отдела за валутни стратегии на Канадската търговска банка в Лондон, предвижда стойността на еврото да падне до 1.06 спрямо щатския долар през това тримесечие.