Поевтиняване на лева спрямо долара до края на тази година прогнозират експерти, банки и финансови посредници. Това е записано в обявена вчера прогноза на финансовото министерство за последното тримесечие на 2013 г.

Според документа инфлацията няма да надхвърли 2.4% до края на годината. През юни националната статистика обяви дефлация от 0.4%.

Обобщените оценки в прогнозата са за спиране на спада при лихвите по кредити и депозити, но за евро и долари. Той продължава трета поредна година. Последното намаление от февруари свали лихвите по левови депозити до 4.55%, а при тези в евро - до 4.04%.

Анализаторите потвърждават, че левът ще остане предпочитана валута за депозитите. Точно поради тази причина обаче техните очаквания за лихвените нива само при левовите депозити и кредити са изравнени. Половината анализатори очакват левовите лихви да паднат с нови 0.05 пункта, а останалите смятат, че спадът и при тях спира.

Единодушни са очакванията до края на 2013 г. домакинствата да държат свободните си пари в банките, като се запази предпочитанието към кратки левови депозити. Сходна е и прогнозата за фирмените спестявания, като аргументът е, че не се очаква бързо съживяване в планирането на дългосрочни инвестиции.

Общият размер на кредитите в евро ще остане замразен на сегашните нива, а на левови кредити леко ще се увеличи, сочи прогнозата, цитирана от вестник "24 часа".

Все повече хора ще продължат да избягват 10% данък върху дохода от лихви, като насочват свободни пари към разплащателни и спестовни влогове. Прогнозира се и увеличаване на атрактивни промоционални лихви, предлагани от банките в опит да привличат паричен ресурс.

За първи път се обобщава и допитване за очаквани промени в закони и правила. Така е установено, че все повече и по-категорични стават очакванията за бързи и евтини процедури по несъстоятелност.

Друго искане, подкрепено категорично от анализаторите, е за допускане на малки и средни фирми до пазара на държавни ценни книжа. Банките обаче оставали скептични към тази възможност, защото те оценявали малките компании като рискови.