Азиатските индекси се възстановиха от многомесечното си дъно, след като добри данни за щатската икономика доведоха до поскъпване на щатските индекси. Повишението в САЩ успокои нервите на инвеститорите преди срещата на Фед през следващата седмица.

Волатилността на валутните пазари все още се запазва висока, като доларът губеше моментно над 1% от стойността си спрямо йената, след поскъпването му от по-рано през деня. В крайна сметка щатската валута почти съумя да възстанови загубата и рано тази сутрин се търгуваше при нива от 95.30 йени за долар.

Щатските индекси се повишиха с над 1% вчера след по-добрите от очакваното данни за продажбите на дребно през май и понижаване в първоначалните молби за помощи за безработица.

Все още на пазара е налице неяснота относно бъдещата политика на Фед по отношение на програмата за обратно изкупуване на активи, която бе в основата на ръста при рисковите активи последните години.

По-нататъшна яснота относно политиката и движението на пазарите ще се внесе през следващата седмица след двудневната среща на резерва, която приключва в сряда.

„Спекулациите за край на стимулите от страна на Фед поддържа фондовите пазари нервни и прави валутите волатилни. Търговията на валутните пазари ще се запази такава, докато не станем свидетели на връщане на фондовите пазари към стабилност“, прогнозира Коджи Фукая, изпълнителен директор на FPG Securities в Токио, цитиран от Bloomberg. “Тъй като късите позиции в йени срещу долари са били достигнали прекомерни нива, затова и корекцията е дълбока. Продажбите на йени е била преекспонирана при последния цикъл на поевтиняване на валутата и това предизвика пазарната турболентност“, допълни Фукая.

Индексът MSCI, следящ представянето в региона, добави 1.4% към стойността си за деня, но е на път да отбележи понижение за седмицата в размер на 1.5%.

След изключително силната си загуба вчера, японският Nikkei се повиши с 2.8%.

Еврото върна част от спечеленото спрямо долара, след като достигна най-високо ниво от 1.3375 и рано тази сутрин се търгува при нива от 1.3340.

Австралийският долар продължава да поскъпва спрямо щатската валута и след като достигна тригодишно дъно през седмицата при 0.9330, се възстанови до ниво от 0.9590.

Канадският долар се повиши до най-високата си стойност спрямо щатския долар от четири седмици, в резултат на спекулациите за по-скорошно от очкаваното повишаване на лихвите в Канада. Валутата на страната отбеляза поскъпване в пети от последните шест дни.

Инвеститорите отново стават мечи настроени относно златото, нещо което се случва за пръв път от месец насам. Те са намалили позициите си в златните фондове за 17-та поредна седмица, като в същото време Индия обяви понижение на вноса на благородния метал.

Осемнадесет анализатора очакват цената на златото да се понижава през следващата седмица, на фона на 14 очакващи поскъпване и четирима неутрални. Това е най-големия брой на очакващите спад от 17-ти май, според проучване на Bloomberg.