Азиатските индекси се повишиха, насочвайки се към най-високите си нива от три седмици насам след добри резултати от водещи компании в региона. Индексите ограничиха ръста си след изненадващото понижение на износа в Китай през юни.

Китайският износ изненадващо се е понижил с 3.1% през юни, което бе значително понижение, в сравнение със средните очаквания на анализаторите за ръст от 3.7% на годишна база.

Индексът MSCI Asia Pacific Index добави 0.5% към стойността си преди началото на двудневната среща на японската централна банка.

Индексът, следящ представянето на азиатския регион, се е понижил с 9% до вчера от петгодишния му връх, постигнат на 20 май, заради опасенията, че Фед ще прекрати стимулите за щатската икономика. Така индексът се търгува при ниво от 12.9 пъти прогнозирата печалба, на фона на 15 за широкия щатски индекс Standard & Poor’s 500 и 13.1 за европейския Stoxx Europe 600 Index.

„Не смятам, че Китай е къща от карти, която ще падне, но е нещо, което инвеститорите не бива да пренебрегват“, коментира Тим Шродерс от Pengana Capital, цитиран от Bloomberg.

“Рискът за инвеститорите от тук нататък е каква политика ще бъде провеждана в страната. Ръстът при настоящите му нива е най-ниският за последните десет години“, допълва още анализаторът.

Японският Topix добави 0.4% към стойността си, продължавайки ръста си, отвел го до най-високата му стойност от два месеца насам.

През изминалата седмица японският индекс регистрира най-голямото си триседмично повишение от април 2009 г. заради отслабващата йена и надеждите за повече подкрепа от страна на японската централна банка.

Световната икономика няма да успее да ускори ръста си през тази година, на фона на слабата експанзия в САЩ, забавянето на китайския ръст и задълбочаването на рецесията в еврозоната, според прогнози на МВФ.

От там очакват глобалният ръст да е при ниво от 3.1% през тази година, което би било толкова, колкото и през изминалата година и под прогнозирания през април ръст от 3.3%.

Фючърсите на широкия щатски индекс се понижиха, след като вчера бе регистриран четвърти пореден ден на индексни повишения в САЩ.

Еврото продължи с понижението си спрямо долара и е едва на 0.3% от най-ниската си стойност за последните три месеца. Рано тази сутрин единната валута се търгуваше при нива от 1.2785.

Паундът и австралийският долар прекъснаха пониженията си спрямо долара и възстановиха част от изгубените си през тази седмица позиции. Паундът се опитва да се повиши трайно над 1.4900, а австралийският долар над 0.9200. Неуспешно задържане над посочените нива може да инициира нови спадове за двете валути.