Русия може да изгуби още тази година статута си на най-голям световен производител на петрол, пише в. "Ле-з-еко", като се позовава на експертен доклад, цитиран от РИА Новости.

Според експерти Русия може да бъде изтикана на трето място след Саудитска Арабия и Съединените щати.

"Малко вероятно е някоя нова страна да заеме в скоро време място сред първите три световни производители. В същото време не е изключено да настъпят размествания в "тройката", така че има опасност Русия не само да изгуби първото място, но и да остане трета", се казва в доклада.

Експертите припомнят, че през първите шест месеца на 2012 г. Русия продължава да е начело на производителите на петрол (следвана от Саудитска Арабия и Съединените щати), но петролното й производство се развива много бавно: според ОПЕК през първите шест месеца на годината руският добив е нараснал само с 1.6 на сто спрямо 11.3% в Саудитска Арабия и 11% в САЩ.

В доклада се казва, че двамата конкуренти на Русия - Саудитска Арабия и Съединените щати - имат съответно политически и икономически причини да искат да увеличат производството си в близките месеци, въпреки че световната тенденция е за ограничаване на добива заради забавянето на световната икономика.

"Увеличението на добива на саудитски петрол се определя от политически съображения. В желанието си да накаже Иран за неподчинението, Западът блокира достъпа му до световния петролен пазар. Саудитска Арабия, която е основен политически и икономически съперник на Иран, се ангажира да компенсира недостига. И тя е изцяло в състояние да го направи", отбелязва експертният доклад.

Съединените щати също имат възможност да увеличат производството си на петрол с много бързи темпове. По всичко личи, че американците се стремят към енергийна независимост, пише БТА.

Експертите подчертават, че благодарение на шистовия газ, САЩ не само са успели да покрият напълно нуждите си от синьо гориво, но и че са готови да се откажат от вноса на петрол.

Експертите подчертават, че Русия няма да може да ускори съществено петролния си добив.

Експлоатираните ресурси отдавна са практически изчерпани, а новите залежи, открити в Западен Сибир, са позволили да се увеличи производството през 2009 и 2010 г., но няма да бъдат достатъчни дълго време.

Според тях решението е в използването на резервите в континенталното плато на Арктика, където, според американски геолози, се намират около 20% от неразработените световни резерви от изкопаеми течни горива. "При сегашната фискална система обаче това ще отнеме години", изтъкват авторите на доклада.