Щатската икономика е отбелязала ръст от 2.2% на годишна база през четвъртото тримесечие на миналата година, водена от най-големия ръст в потребителското търсене от осем години насам, посочиха изнесени днес данни. Средните очаквания на анализаторите бяха за ръст от 2.4% през тримесечието.

Докладът също така посочи спад в корпоративните печалби на щатските компании за четвъртото тримесечие, което бе най-лошото им представяне от рецесията насам.

Този ръст едва ли ще бъде постигнат отново през това тримесечие предвид на студеното зимно време в САЩ.

Силният долар, забавянето в световната икономика и поевтиняването на петрола се очаква да доведе до сериозно забавяне на инвестициите и потребителското търсене в страната.

Ръстът в заетостта е един от малкото позитиви, въздействащи на ръста на икономиката.

Фючърсите на щатските индекси се търгуват без съществена промяна след данните, след като акциите са на път да отбележат най-дългата си губеща серия от 10 седмици насам.

За цялата изминала година ръстът на щатската икономика възлезе на 2.4%, което е най-много от 2010 година насам и след ръста от 2.2% през 2013 година.

Потребителските разходи са се повишили с 4.4% на годишна база през четвъртото тримесечие или най-много от първите три месеца на 2006 година. Предходните прогнози бяха за ръста на показателя с 4.2%.

Преди данъци печалбите на щатските компании са се понижили с 1.3%, спрямо повишението им с 3.1% през третото тримесечие на изминалата година.