Американският долар падна до ново 15-годишно дъно спрямо йената и осем и половина месечно дъно срещу кошницата от валути в сряда, след като щатските данни засилиха очакванията за нова количествена програма от страна на Федералния резерв.

Японската йена се покачи с 0.6% спрямо долара, отбелязвайки нов 15-годишен връх на ниво 82.70 йени, като валутата премина нивото от 82.87 йени от 15 септември, когато беше и първата от 6 години насам официална японска интервенция срещу прекаленото поскъпване на йената. Спадът на долара през вчерашния ден бе продиктуван от по-слабите от очакваното данни за заетостта в САЩ за месец септември. Според Automatic Data Processing, които предшестват официалните правителствени данни за заетостта, броят на заетите се е понижил с 39 000 през септември, като пазарните участници прогнозираха ръст от 22 000.

Тези данни дойдоха след изказването на Чарлс Евънс от Комитета по монетарна политика на ФЕД, че желае по-голяма приспособяваща се лихвена политика, тъй като безработицата остава упорито висока. Той обаче изказа опасение, че една нова количествена програма може и да се окаже достатъчна в подкрепа на икономиката на САЩ, призовавайки инфлацията да качи за известно време дори над неофициалния прицел от 2%. Така това негово изказване, заедно с по-слабите вчерашни щатски данни, се възприе като поредния знак, че Федералния резерв ще възобнови количественото облекчаване, вероятно през ноември, чрез закупуване на облигации, което е основен фактор за понижението на долара през последните седмици.

Доларовият индекс, измерващ стойността на зелените пари, се понижи с 0.6% до 77.28 пункта.

Еврото поскъпна с 0.8%, отбелязвайки нов 8-месечен максимум на ниво 1.3947 долара. Подкрепа единната валута получи от неочаквано силните германски данни. Фабричните поръчки на Германия за август се повишиха с 3.4%, изненадвайки пазарните участници, които очакваха ръст от 0.9%. Като основната причина за по-силното покачване се отбелязва засиленото търсене от страните-членки на Еврозоната. Това повишение бележи възстановяване спрямо спада от предходния месец и се възприе като сигнал за повишаване на производството през идните месеци. За юли показателят бе ревизиран възходящо до -1.6%. По-добрите данни са благодарение на покачването от 6.6% на чуждестранните поръчки, което означава, че икономиката на Еврозоната се възстановява с добри темпове от рецесията миналата година.

Стерлингът се търгуваше разнопосочно през вчерашния ден, около 1.5900 долара, като поради липсата на важни макроикономически новини от Великобритания новия общ спад на долара доведе до покачване на паунда до 1.5939 долара. Слабото представяне на паунда е резултат от започващата днес среща на Английската централна банка. Ако от централната банка решат да повишат размера на програмата за финансови стимули, които до момента са 200 млрд. паунда, стерлинга ще бъде подложен на разпродажби, тъй като подобен ход би обезценил валутата, но ако това не се случи британската валута ще се насочи към тест на психологическото ниво от 1.6000 долара.

Поради слабата щатска валута, по-високодоходният австралийски долар се покачи с 0.75%, отбелязвайки най-високата си стойност спрямо зелените пари за повече от 2 години на ниво 0.9790 щатски долара.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД