Миналата година бе силна за новозеландския долар (NZD) и мнозина очакват бъдещето му да е все така ярко.

Кивото - както често е наричан новозеландският долар сред търговците, отбеляза повишение от около 6% срещу долара от средата на юни миналата година, след като централната банка на страната стана по-агресивна.

През 2013 г. валутата се представя сравнително добре срещу японската йена с повишение от 20%. В същото време двойката AUD/NZD стига до най-ниското си ниво за последните 5 години през миналия месец.

„Централната банка на Нова Зеландия ще бъде единствената централна банка сред главните световни икономики, която ще повиши основните лихвени проценти през 2014 г. и това уникално решение превръща NZD в един от фаворитите за търговия през 2014г.“, коментира Кати Лиен, директор по управление на активи към BK Asset Management.

Новозеландският долар се откроява сред другите главни валути, като според Лиен ще има три главни движещи сили за търговия на кивито през 2014г. - очакванията за силен икономически растеж; очакванията за повишение на лихвените проценти; и увеличаващото се търсене на меки пред твърди стоки, което е главно в новозеландския износ.

Лиен и много други пазарни анализатори очакват увеличение на лихвените проценти в страната през март от сегашното ниво от 2.5%. Такова решение на централната банка на Нова Зеландия би било положително за валутата.

Страната вече има най-високите лихвени проценти сред най-големите 10 икономики в света - Г-10, а подобно решение би направило Нова Зеландия първата страна с икономика от западен тип с повишение на лихвените проценти от няколко години.

Други анализатори отбелязват рисковете от търговия с новозеландската валута, като например факта, че предполагаемата агресивна политика от страна на Централната банка на Нова Зеландия е вече заложена в нивата на търговия.

„Идеята за различие сред централните банки не е нова. Главният проблем в случая е, че пазарът вече е предвидил и започнал да изчислява подобна агресивна политика от страна на Централната банка на Нова Зеландия през следващите 12 месеца. Но историята ни показва, че когато Централната банка на Нова Зеландия взима решение, го прави само относително агресивно и от психологическа гледна точка вероятността да е най-агресивната централна банка сред страните от Г-10 комбинирано с най-високите реални лихви я прави много атрактивна валута", казва Крис Уестън, главен пазарен стратег към IG.

Източник: Варчев Финанс