Силното представяне на европейската валута от началото на годината кара много анализатори да се чудят, дали няма да нарани крехкия ръст на еврозоната по посока на експортноориентираните отрасли.

Първите притеснения в тази насока вече бяха изразени от френския президент, който призова в промяна на международната монетарна система.

От заявлението от президента на ЕЦБ през юли миналата година, че ще бъде направено „каквото е необходимо“ за спасяването на еврото, настроенията на инвеститорите за единната валута се подобриха значително.

Еврото приключи изминалата година с повишение от 2% и е една от най-силно представящите се валути от началото на тази година. За краткото време до момента еврото поскъпна с 3% спрямо долара, с 12% спрямо йената, с 3.3% спрямо австралийския долар и с 6.8% спрямо британския паунд.

Много пазарни участници обаче изразяват опасения, че силната единна валута ще е сериозен прът в колелото на растежа на еврозоната.

Въпреки тези опасения повечето от специалистите са на мнение, че силното евро далеч не е приключило. Според анализатори от RBS Global Banking единната валута може да поскъпне с още 5-10% до края на годината.

„Страхът на финансовите пазари е изчезнал и е заместен от предпазливост. Хората излизат от сигурните валути и се връщат към еврото“ според анализатори от финансовата институция, цитирани от Bloomberg.

Налице са разбира се и фактори, които застрашават подобен сценарий и основният е промяната на апетита към риск и възобновяването на страха от проблемите с европейските страни от периферията.

Призивът на френския президент е знак за възможно задаване на „валутна война“ в момент, когато някои централни банки по света провеждат политика към целенасочена обезценка на своите валути.

Според Шон Калоу, главен стратег в австралийската Westpac Bank, френският президент трябва да се благодарен, че еврото не се търгува на по-високи нива.