Щатските индекси регистрираха сериозни понижения вчера, като широкият индекс S&P 500 отбеляза най-голямото си дневно понижение от 11 ноември 2011 година при най-голям изтъргуван от началото на годината обем.

S&P 500 загуби 40.74 пункта, или 2.5% от стойността си до ниво на затваряне от 1 588.19 пункта. Всички 10 групи акции в индекса бяха на отрицателна територия, като 94% от позициите на NYSE отбелязаха спад.

Индексът на сините чипове Dow Jones се понижи с 353.87 пункта, или 2.34% до ниво от 14 758.32 пункта, а технологичният Nasdaq намали стойността си със 78.57 пункта, или 2.28% до 3 364.64 пункта.

След като стимулите от Фед бяха до голяма степен в основата на ръстовете в световен мащаб от началото на годината и изпратиха много световни индекси до нови исторически върхове, намекът от Фед за техния край инициира масирани разпродажби.

„Налице е изтегляне на капитали от хора, които са били убедени, че ръстът на пазарите е бил основно поради стимулите от Фед и повишаването на доходността по 10-годишните облигации е потвърждение за това“, коментира Дейвид Джой, главен стратег в Ameriprise Financial в Бостън, цитиран от Bloomberg.

Индексът S&P 500 завърши деня под 50-дневата си пълзяща средна величина за пръв път през тази година, което се приема като сигнал за потенциално по-нататъшно понижение. Това бе и първото затваряне под ключовото ниво от 1 600 пункта от 2 май насам.

Близо 9.29 млрд. акции смениха собственика си на нюйоркската борса, което е значително над средното за тази година от 6.36 млрд. акции.

Друг фактор, добавил към негативното представяне на щатските пазари, бе повишението на лихвите на междубанковия пазар в Китай, след като китайското правителство е игнорирало натиска от пазара за инжектиране на ликвидност. Китайските акции отбелязаха понижения от 2.8%.

Сред най-силно засегнатите щатски сектори бяха имотните компании, чийто индекс се понижи с 6.7%, вследствие на опасенията за по-високи лихви в най-голямата световна икономика. Изнесени вчера данни показаха повишение на продажбите на съществуващи домове през май до три и половина годишен максимум.

Инвеститорите са най-мечи настроени за златото от три и половина години, след като цените на метала се понижиха до най-ниските си нива от 2010 година.

Спот цената на златото се търгува при нива от 1 292 долара за унция. Сериозни загуби претърпя и среброто, което вчера загуби близо 10% от стойността си и се търгува за 19.80 долара за унция тази сутрин.

Доларът върна голяма част от спечеленото вчера спрямо йената и се понижи моментно до 96.90 йени. Впоследствие обаче щатската валута отново се върна над ключовото ниво от 97 йени и се търгува рано тази сутрин при 97.70 йени.

Еврото се търгува в относително тесни граници спрямо долара, като в момента е на нива от около 1.3235.