Еврото се търгуваше разнопосочно и в ниски обеми в четвъртък, приключвайки с ръст от 0.23% на нива 1.3243 долара. Повишението е факт, въпреки покачването на Филаделфийския ФЕД промишлен индекс за декември до 24.3 пункта и по-добрите данни за икономиката на САЩ от вчера, относно седмичната безработица и жилищния сектор. Въпреки това единната валута остана уязвима за продажби, след като споразумението на лидерите на ЕС за създаване на постоянен кризисен механизъм от средата на 2013 г. не успокои страстите около разпростиращата се дългова криза в Европа.

Броят на подадените молби за помощи при безработица през миналата седмица се понижи с повече от очакваното, което е друг сигнал, че слабият пазар на труда бавно се възстановява. Показателят спадна с 3 000 до 420 000 за седмицата до 11 декември. За предходния период стойността му бе ревизирана възходящо до 423 000. а пазарните участници прогнозираха спад до 422 000.

Началното жилищно строителство в САЩ нарасна през ноември, което пък е лъч надежда за изпадналата в беда индустрия. Според публикуваните данни, началното жилищно строителство се повиши с 3.9% до 0.555 млн., като се очакваше да достигне 0.550 млн. от 0.534 млн. за предходния месец. Въпреки по-добрите данни, настроението сред строителите остана подтиснато, тъй като те срещат редица проблеми. Докато ипотечните лихви са прекалено ниски, то безработицата е висока и това води до въздържане от страна на купувачите. Така по-добрите данни за щатската икономика засилиха текущите очаквания за БВП за четвъртото тримесечие, което до известна степен подкрепи търсенето на американска валута.

Международният валутен фонд информира, че с оглед Европейската дългова криза, размерът на текущите фондове е достатъчен за да посрещне каквито и да е нови нужди от спешна финансова помощта в региона и отрече да планира свои мисии за декември-януари в Испания или Италия.

След края на вчерашното си второ редовно месечно заседание, Европейската централна банка обяви повишение на своя капитал до 10.76 млрд. евро от досегашния капитал за 5.76 млрд. евро. Това е първото повишение на капитала на Банката от както тя съществува. Повишението се налага поради forex волатилността и кредитния риск. Това решение означава, че банката има възможност да продължи да интервенира на "периферния" дългов европейски пазар, купувайки европейски суверенни дългови книжа, което пък подкрепи единната валута. Теоретично, тази новина за вдигане на капитала на ЕЦБ би трябвало да е в подкрепа и за Европейския дългов пазар, където обаче все още остава напрежението около "периферните" дългово проблемни икономики в Еврозоната.

Известна подкрепа еврото успя да получи и от данните за Еврозоната, които показаха нарастване на инфлацията за ноември, но със същата скорост, както и за предходния период. Според изнесените данни, инфлацията в Еврозоната се е повишила с 1.9% през ноември на годишна база спрямо 1.9% през октомври. В същото време, на месечна база през ноември потребителските цени са нараснали с 0.1% спрямо 0.4% месец по-рано.

Стерлингът също отбеляза ръст спрямо долара, въпреки добрите данни за САЩ. В края на вчерашната търговия британската валута се разменяше на ниво 1.5631 долара, или с 0.55% по-високо спрямо сряда. Според инфлационното проучване на Английската централна банка, очакванията за инфлацията във Великобритания са за покачване с 3.9% на годишна база спрямо 3.4% при предишното проучване през август. Това е скок на инфлационните очаквания до двугодишен връх, което насочи инвеститорите към засилено търсене на британска валута.

Йената бе сред губещите валути през изминалия ден, падайки с 0.37% спрямо долара. Основните причините за това са както силният Филаделфийски промишлен индекс, така и покачването на доходността на Американските ценни книжа до нов 7-месечен връх. В резултат валутата затвори на нива от 83.90 йени.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД