Йената поскъпна спрямо всички основни валути, вследствие на масирани разпродажби на развиващите се пазари, които повишиха търсенето на сигурни активи. Азиатските индекси поевтиняха заради свободното падане на валутите на Индия и Индонезия и напрежението, свързано със Сирия.

Еврото бе подкрепено преди очакваните по-добри данни за бизнес климата в Германия. Доларовият индекс се търгува близо до най-високата си стойност от три седмици насам, предвид на очакванията, че щатската икономика е достатъчно стабилна за началото на цикъла на свиване на паричната политика от страна на Фед.

Австралийският долар регистрира съществено понижение спрямо останалите основни валути, вследствие на нарасналата волатилност.

„Притесненията, свързани с развиващите се пазари, внасят сериозно напрежение на пазара“, коментира Марито Уеда, управляващ директор на FX Prime Corp., цитиран от Bloomberg.

Йената се повиши с 0.3% спрямо долара до нива от 98.26, след като вчера се повиши с нови 0.2%.

Спрямо еврото японската валута поскъпна с 0.2% до 131.42 йени, след като вчера добави 0.3% към стойността си. Доларът се търгува без съществена промяна спрямо еврото.

Индийската валута поевтиня с 1.6% до 65.345 рупии за долар. Това е близо до най-ниската му стойност от 65.56, достигната на 22 август. Поевтиняването на рупията се предопредели от опасенията, че поскъпването на петрола ще повиши вносните разходи на страната, която внася около 80% от ползвания петрол.

Цената на петрола тип брент се повиши с 0.3% на фона на геополитическото напрежение, свързано със Сирия.

Индонезийската валута доближи нивото от 10.926 спрямо долара, което е най-ниската ѝ стойност от април 2009 година насам. Индексът, следящ представянето в Азия, MSCI Asia Pacific Index загуби 0.4% от стойността си.

Индексът на бизнес доверието в Германия се очаква да се е повишил до 107 пункта, в сравнение със 106.2 пункта през юли.

В същото време нивото на безработица в най-голямата европейска икономика се очаква да се е задържало при 6.8% през август. Това би била най-ниската ѝ стойност от май 2012 година.

Еврото поскъпна с 0.5% спрямо долара през този месец и е най-добре представящата се валута след британския паунд и южнокорейския вон. Йената загуби 0.4% от стойността си за същия период.

„Устойчивостта на еврото през последните седмици е забележителна“, коментира Митул Котеча, глобален стратег в Credit Agricole SA, цитиран от Bloomberg. “Въпреки че перспективите за ръст на щатската икономика изглеждат положителни, силата на еврото идва от добрите данни от еврозоната“, допълва още специалистът.