След кратка пауза около празниците, дълговата криза в Европа продължава да се разгаря с пълна сила, като на фокус в момента е ситуацията в Португалия. Разпродажбите на пазарите през последните дни доведоха до ръст на доходността на португалските 10-годишни облигации до над 7%, което е най-високо ниво от създаване на еврото насам. Евро-долар продължава да се търгува в най-ниските си нива от средата на септември 2010 г.

Сценарият с Гърция и Ирландия се повтаря. Премиерът на Португалия отхвърли спекулациите, че неговата държава е следващата, която ще се обърне с молба за финансова помощ. В медийното пространство вчера се разпространи слух, че Германия и Франция са оказвали натиск върху Португалия за отпускане на финансова помощ. Опровержението на този слух от страна на немския финансов министър Шойбле, допринесе за известно покачване на EUR/USD на forex пазара до 1.2966. Реалистична е възможността Португалия да не успее да събере необходимите финансови средства през 2011 г. без външна помощ, което ще се отрази в негативна посока на еврото според анализатори на Комерцбанк, цитирани от Ройтерс. Дори обаче Португалия да получи необходимата финансова помощ, пазарът ще се фокусира тогава върху Испания като следващия потенциален кандидат.

Все повече обаче се налага мнението, че ако Испания прибегне до външна помощ, то фондът за еврозоната ще трябва да бъде увеличен. Подобна перспектива беше отхвърлена от Германия, тъй като жителите на страната не желаят Берлин да плаща за грешките на други правителства. В последните седмици обаче се появяват все повече сигнали, че позицията на Германия по въпроса отслабва. Финансовият министър на страната Волфганг Шойбле заяви наскоро, че страната е готова да направи всичко за гарантиране на стабилността в съюза.

До момента канцлерът, Ангела Меркел се противопоставя на идеята за увеличаване на помощта, която се финансира от правителствата. Последно тя изяви това свое становище на 6-ти декември. „Никакво решение не е взето относно разширяване на спасителния фонд. Трябва да отбележим, че само малка част от наличните средства са били използвани", отбеляза главният говорител на Меркел - Щефен Зайберт. Възможно е лидерите от ЕС да дискутират увеличаване на фонда по време на тяхната следваща среща през февруари.

Анализатори на Dow Jones коментират, че увеличаването на размера на спасителния фонд на ЕС би било слабо политическо решение, тъй като ще постави кредитният рейтинг на страните-членки на Еврозоната под натиск. Ако това се случи, то със сигурност еврото ще продължи низходящото си движение с цел 1.2500 и след това 1.2000 спрямо долара.

Според анализатори на Citigroup, спасяването на Португалия и Испания най-вероятно ще бъде през следващите месеци и това ще даде най-голямо отражение върху валутната двойка EUR/CHF. Последващ спад на еврото спрямо франка би предизвикал решителни действия от страна на централната банка на Швейцария. Страхове от рисковете за нарастващ франк правят страната все по-неконкурентоспособна. От Dow Jones уточняват, че се очаква икономиката на Швейцария да нарасне с 2.5% за 2010 г., но заради силната национална валута се прогнозира този ръст да се забави до 1.5% за тази година.

Според анализатори на UBS, франкът ще остане на високи нива спрямо еврото, тъй като се свързва със старата германска марка като стабилна европейска валута, но е възможно да се понижи спрямо долара. Те добавят, че популярността на валутата през миналата година означава, че тя е уязвима към движението на долара в условия на ръст в икономиката на САЩ. От банката са на мнение, че при ясен пробив над паритета при USD/CHF ще последва значително възходящо движение.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД