Петролът достигна най-ниските си стойности от над 11 години насам. И докато негативните настроения към суровината са значително, в условията на скъп долар, рекордно производство на ОПЕК и забавящ се ръст в световното потребление, не липсват и специалисти, които очакват възстановяване през следващата година.

За тези, които биха искали да отиграят подобни очаквания, но се притесняват от по-нататъшна волатилност в цената на петрола, има и друга възможност. Тя е по направление на една валута, отличаваща се с голяма обвързаност с цената на петрола – канадския долар.

Слабостта на петрола през тази година инициира сериозно поевтиняване на канадската валута. Канадецът загуби 20% спрямо долара, в условията на поевтиняване на петрола с близо 40%.

Брентът и щатският суров петрол се търгуват при многогодишни дъно от около 38 долара за барел, до голяма степен вследствие на рекордното производство от над 30 милиона барела на ден от страна на ОПЕК.

И докато перспективите за първото полугодие на следващата година за суровината не са особено „розови“, то много пазарни наблюдатели са позитивно настроени за вторите шест месеца на годината.

“Въпреки не особено добрите перспективи пред петрола, цената му в момента е изкуствено занижена поради данъчни причини в края на годината и тоталната липса на зависимост между настоящата цена и перспективите пред бъдещото му потребление“, смята Бил Смит, главен инвестиционен стратег в Battery Park Capital в Ню Йорк, цитиран от CNBC.

“Фактът, че в момента са налице няколко конфликта в Близкия Изток и броят на щатските находища на шистов петрол е с 60% по-малък от миналата година са достатъчни доказателства, че петролът е евтин в момента“, допълва още специалистът.

Възстановяване в цената на петрола няма да облагодетелства еднакво всички суровинни валути, смятат още анализаторите. Големият печеливш се очаква да е канадският долар.