Европейските фондови пазари приключиха волатилната сесия в четвъртък на малко по-ниски нива, след като Европейската централна банка заяви, че не се отказва от своя ангажимент за справяне с ниското ниво на инфлация и забавения икономически растеж. В изявлението обаче не се усети никакъв намек за предприемане на допълнителни стимулиращи мерки.

Пазарите не реагираха особено на новината, че лихвата по депозитите ще остане на минус 0.4 процента, а лихвата по рефинансиране на 0 процента. Индексите се насочиха към дъното по време на пресконференцията на президента на ЕЦБ Марио Драги, когато той заяви, че банката е в процес на изчакване да види какъв ще е ефектът от агресивните мерки за улесняване на икономиката, които бяха предприети през март.

Някои икономисти спекулираха, че шефът на централната банка ще подготви почвата за налагането на още мерки за улеснение и така ще осигури свежи пари, които да се инжектират в домакинствата, предизвиквайки по този начин „шопинг бум“ сред потребителите.

Редица немски икономисти обаче се изказаха критично спрямо мерките за улеснение на икономиката, наложени от ЕЦБ. Според тях те ще окажат пагубно влияние върху пенсионерите и хората, които имат спестени средства.

Американските акции затвориха търговията в четвъртък на по-ниски нива, прекъсвайки тридневната победна серия, а най-големи загуби отчетоха секторите на телекомуникациите и комуналните услуги.

Инвеститорите отразиха както поевтиняването на петрола, който прекъсна двудневното си рали, така и поредната порция от финансови резултати на компаниите, които бяха от смесен характер.

„Ако оставим настрани разочароващите резултати на някои компании, можем да кажем, че пазарите нямат ясно изразен тренд. Понижението на традиционно по-консервативните сектори днес показва, че инвеститорите все още не са ориентирани в ситуацията.“ Това казаКарин Кавано, пазарен анализатор в Voya Investment Management.

Икономическите новини в САЩ бяха свързани с подадените молби за безработица тази седмица, които паднаха до най-ниското ниво от 1973 г. насам и така затвърдиха тезата, че пазарът на труда започва стабилно да се възстановява.

Индексът, измерващ условията за промишлено производство, се понижи за април. Това даде основание да се смята, че промишленият сектор отново може да се окаже препъни камъка за икономически подем на страната.

EUR/USD

Еврото записа волатилна сесия спрямо долара в четвъртък. В крайна сметка цената на отваряне на сесията бе близка до тази на затваряне, съответно 1.1295 и 1.1286. В началото на търговския ден трендът бе неутрален. Около обяд обаче единната валута оправда положителните очаквания и натрупа преднина. Така двойката направи тест на съпротивата при 1.1407, след като отбеляза връх при 1.1397. Пробивът й обаче бе отложен, след като мечите настроения надделяха и еврото напълно загуби натрупаните печалби.

Подкрепа:1.1232; 1.1143;
Съпротива: 1.1407; 1.1439;

GBP/USD

Паундът отбеляза динамична търговия спрямо долара в четвъртък. Въпреки положителния импулс в първата половина на сесията, в крайна сметка британската валута загуби незначителни позиции спрямо долара. Двойката обаче успя да пробие съпротивата при 1.4426, след като бе достигнат връх за деня при 1.4439. Краткосрочните очаквания остават в полза на лирата, в резултат на което валутите могат да направят тест на ключовото ниво при 1.4038. Сесията в четвъртък стартира на цена от 1.4330, а финалната линия бе пресечена едва 9 пипса по-надолу.

Подкрепа: 1.4089; 1.4038;
Съпротива: 1.4426; 1.4500;

USD/CHF

Доларът натрупа позиции спрямо швейцарския франк в четвъртък. Американската валута оправда положителните очаквания и поскъпна спрямо франка за втора сесия подред. Ако бичият тренд продължи и занапред, съпротивата при 0.9784 ще бъде преодоляна. Търговията в четвъртък стартира на цена от 0.9720, а двойката се търгува в широк диапазон. В началото мечите настроения преобладаваха и бе достигнато дъно за деня при 0.9648. Впоследствие доларът компенсира загубите и финалът бе сложен на курс от 0.9750.

Подкрепа: 0.9552; 0.9496;
Съпротива: 0.9784; 0.9586;

USD/JPY

Доларът регистрира слабо понижение спрямо йената. Така американската валута загуби част от печалбите, които натрупа в сряда. Краткосрочните очаквания обаче са в полза на долара, в резултат на което съпротивата при 110.64 остава застрашена. Сесията стартира на цена от 109.82, a трендът бе волатилен. По-съществено низходящо движение бе записано около обяд, когато двойката удари дъно при 109.32. Финалът бе сложен 13 пипса по-нагоре.

Подкрепа: 107.60; 106.70;
Съпротива: 110.64; 111.72;

Отдел Международни финансови пазари

ИП Евро-Финанс АД

forex@eurofinance.bg
www.eurofinance.bg

* Настоящият материал не представлява препоръка за покупко/продажба на ценни книжа.