Руската централна банка повиши нивото на лихвите с повече от средните очаквания на анализаторите в борбата си срещу поевтиняващата рубла. Така лихвите в Русия вече са при ниво от 9.5% на годишна база спрямо предходната им стойност от 8%. Това е и най-високото ниво на лихвите от 13 месеца насам.

Средните очаквания на пазара бяха за повишение на лихвите до 9%.

Въпреки изненадващото действие от страна на централната финансова институция, рублата продължи да е под сериозен натиск, като се търгува близо до исторически най-ниската си стойност спрямо долара.

Доларът се разменя при нива от 42.23 рубли, след като вчера достигна историческо дъно при ниво от 43.50 рубли.

Първоначалната реакция на руската национална валута бе на понижение спрямо долара, до нива от 41.15 рубли за долар, но впоследствие понижението бе възстановено.

От кризата с Украйна през март до момента руската централна банка увеличава нивата на лихвите четири пъти в усилията си да спре отлива на капитали и да охлади инфлацията.

Икономиката на Русия е поставена пред сериозно изпитание, освен заради международната изолация, но и в резултат на спада в цените на петрола, към които икономиката е много чувствителна.

Поевтиняването на рублата става реалност и след няколко неуспешни интервенции от страна на централната банка от май насам, в които тя е продала долари на стойност близо 27 милиарда.

Защитата на националната валута е допринесла за намаляването на валутните резерви на Русия до 439.1 млрд. долара, което е най-ниското им ниво от четири години насам.

В същото време отливът на капитали от страната е възлязал на 85.2 млрд. долара за първите девет месеца на годината - най-високото им ниво от 2008 година насам.