След като турската централна банка повиши драстично лихвите, в усилията си да се справи с поевтиняващата си валута, анализаторите вече започват да залагат коя ще е следващата развиваща се страна, която ще прибегне до подобна мярка.

Според някои централната банка на ЮАР може да е следващата, която да повиши лихвите на срещата си в сряда, за да защити местната валута.

Освен централната банка на Турция, по-рано през седмицата изненадващо увеличение на лихвите предприеха и от централната банка на Индия.

Опасенията, свързани със забавянето на ръста на Китай и очакванията Фед да ограничи стимулите за щатската икономика, доведоха до сериозни разпродажби на валутите на развиващите се страни през последните месеци.

Някои анализатори очакват, че централната банка на ЮАР може да повиши лихвите от настоящото им ниво при 5%. Южноафриканският ранд продължи със загубите си, понижавайки се с 1.2% спрямо долара в сряда сутринта.

Според някои анализатори обаче централната банка на страната ще се въздържи от вземането на подобно решение.

Валутите на развиващите се страни, сред които аржентинското песо, турската лира, южноафриканския ранд и бразилския реал, претърпяха сериозни разпродажби миналия петък.

Загубите на тези валути принудиха централните банки от Аржентина до Индия да интервенират на валутните пазари в подкрепа на своите валути. Вчера турската централна банка повиши основната си лихви с 425 базисни пункта, което съдейства за възстановяване на курса на лирата, както и при останалите валути на развиващите се пазари.

Много специалисти обаче изразяват опасения, че това действие няма да е достатъчно, за да реши проблемите пред валутите на страните от региона.

Централните банки в тези страни се опитват да покажат, че са готови на всички необходими мерки в подкрепа на свободното падане на валутите им. Моментът за подобни мерки е особено подходящ предвид на предстоящото оповестяване на решението на Фед относно стимулите, които се очакват да бъдат намалени с нови 10 милиарда долара на месец.