Фед твърди, че политиката му по отношение на лихвите се предопределя от два основни фактора – достигане на максимална заетост и ценова стабилност.

Специалисти от UBS обаче са на друго мнение. Техни изследвания сочат, че движението на щатските индекси е много по-значим фактор в решенията на резерва относно лихвите.

До този извод стигат анализаторите на банката, като изследват различните променливи в изказванията на официални представители на резерва относно очакванията им за бъдещото изменение на лихвите.

„Открихме, че най-големият източник на промяната на тона на Фед между две срещи на резерва е промяната в цената на акциите“, коментира Даниел Уалдман, анализатор в UBS. “Например ръстът от 8% на S&P 500 през октомври е основният мотив за повишението на лихвите през декември, въпреки че макроикономическите данни като цяло не са по-добри през този месец, в сравнение със септември“, допълва още анализаторът.

Разбира се, фондовият пазар не съществува във вакумна среда. Нещо повече – той е важна част от финансовата система и добър показател за финансовите условия. В допълнение, фондовият пазар е критичен за здравословния ръст на икономиката.

Когато Джанет Йелън поема поста на председател на Фед, тя обещава да „работи за максимална заетост, стабилни цени и силна и здравословна финансова система“.

Какво предстои?

„Дали възстановяването на S&P 500 от дъното през февруари ще е достатъчно за това Фед да стане по-агресивен в бъдещите си действия по отношение на лихвите и това ще доведе до спад на рисковите активи, предстои да видим. Като цяло обаче, реакцията на Фед към изменението на фондовите пазари в момента е по-различна, отколкото е била досега и е много вероятно да е необходим по-голям ръст на пазара, за да накара Фед да е по-агресивен в действията си“, допълва още Уалдман.