Войната на международния валутен пазар продължава, като борбата тук не е за надмощие на националната валута, а за нейното отслабване с цел стимулиране на местния износ и задушаване на чуждия, като по този начин се балансира търговския дефицит на съответната страна. Отдавна международният валутен пазар не играе ролята на естествен макроикономически регулатор, определяш стойността на дадена валута според текущото икономическо състояние на съответната държава. Днес валутният пазар се е превърнал в бойно поле, на което всички се борят за по-евтина валута и естествено печелят по-силните.

Интервенциите на Швейцарската и Японската централни банки бяха преодолени с лека ръка, продължаваща да задушава износа и възстановяването на двете икономики. Така двете най-големи икономически сили в момента Китай и САЩ продължават да поддържат политиката на обезценяване на собствената си валута, за да запазят лидерството си над световния пазар. През последните няколко месеца САЩ се опитват да сложат ръка и върху юана, за да ограничат и китайския износ в световен мащаб. Това за сега не се получава, тъй като китайската валута не се търгува на форекс пазара и не е подвластна на спекулации и манипулации.

Водещите световни икономики трябва да създадат валутен договор, който да помогне за ребалансирането на световната икономика. Това препоръча Институтът по международни финанси (ИМФ), в който членуват 420 от най-големите международни банки и финансови къщи. Според престижната организация, ако това не се направи, ще станем свидетели на още повече протекционизъм от страна на някои страни. В момента голямото движение на валутите води до разлика във възстановяване на отделните държави.

През миналата седмица финансовият министър на Бразилия Гуидо Монтега също заяви, че в момента се води валутна война от водещите държави, като целта на всяка е да поевтини местната си валута. Тогава той посочи, че това силно влияе на бразилската икономика, която напоследък не може да се похвали с евтин реал. Така вчера Бразилия удвои таксата, която налага на чужденци, инвестиращи в инструменти с фиксирана доходност. Целта е да се спре поскъпването на националната валута - реала, който достигна двегодишен връх през миналата седмица. "Нашето притеснение е, че валутната война може да премине в търговска", каза финансовият министър.

"Основна група от водещите държави трябва да се съберат и да изгладят недоразуменията", смята Чарлз Далара, управляващ директор на ИМФ. Той критики към новата финансова реформа в САЩ. Според него страната е трябвало да предприеме стратегия, която може да се приложи в повече държави. "Властите в САЩ положиха много малки усилия за координиране на глобалните действия", коментира той. От ИМФ заявяват, че не става въпрос за създаване на нов златен стандарт, а за договор и по-добро разбиране на същността на валутите.

Въпреки косвената намеса на Японската централна банка вчера, намалявайки основният лихвен процент до нула, японската йена поскъпна и вчера спрямо долара, доближавайки се до нивата, от които банката интервенира. Тази сутрин двойката USD/JPY се разменя в нивата 83.00/20. Едно евро се разменя за 1.3840/50 долара, регистрирайки нов 8-месечен връх.

Днес предстоят данните за БВП на Еврозоната, фабричните поръчки на Германия и не на последно място по важност заетостта в частния сектор на САЩ.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД