Възходящото рали на еврото продължи и вчера, като единната валута удари нов 9-седмичен връх в 1.3757 долара, въпреки смесените до по-слаби индекси за икономическото, потребителско и промишлено доверие в Еврозоната за януари месец.

Основен повод за поредното покачване вчера е силното повишение на потребителските и промишлени инфлационни очаквания в Еврозоната през януари, които сякаш са нов сигнал, че Европейската централна банка ще се наложи да качи лихвата по-рано от прогнозите. Това даде мотив за нови силно спекулативни покупки на евро, които бяха подкрепени и от проинфлационните коментари на члена на Изпълнителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги. Смаги заяви, че политиците не могат повече да си позволяват да игнорират инфлацията при импорта, след като президентът на ЕЦБ - Жан-Клод Трише призова да се прави каквото е необходимо, за да се подсигури ценовата стабилност. В края на деня еврото се разменяше за 1.3732 долара.

Подкрепа на еврото оказа и успешно гласувания Финансов закон от Парламента на Ирландия, както и покачването на индекса-DJIA над важното психологическо ниво от 12 000 пункта. Въпреки "бичия" пазар за EUR/USD в сила от 1.2860, все повече анализатори на водещи банки изказват опасения от възможен скорошен, дори само корективен, спад на еврото на forex пазара.

От друга страна доларът е под известен нов натиск след много слабите седмични заявки за социалните помощи в САЩ и изненадващия спад в поръчките за стоки с дълготрайна употреба за декември 2010 година. Броят на подадените молби за помощи при безработица през миналата седмица се повиши с повече от очакваното, но данните най-вероятно не показват реалния резултат, заради лошото време. Показателят нарасна с 51 хил. до 454 хил. за седмицата до 22 януари, което е най-високото ниво на показателя от октомври 2010 година насам. За предходния период стойността му бе ревизирана низходящо до 403 хил. броя.

Поръчките за стоки с дълготрайна употреба пък отчетоха неочакван спад през декември, като това е сигнал за забавяне на ръста в производството, докато икономиката продължава да се възстановява в условията на висока безработица. Според публикуваните данни, поръчките са се понижили с 2.5% до 191.04 млрд. долара, като стойността им за ноември бе ревизирана възходящо до -0.1% от -0.3%.

Британският паунд приключи търговията вчера на нива от 1.5926 долара, с лек спад, след като по-рано качи до нов връх за деня към 1.5962 долара. Покачването бе резултат от новото силно рали на EUR/USD, като пазара сякаш игнорира слабото CBI проучване за продажбите на дребно във Великобритания и сутрешните слаби данни за цените на жилищата. Обемът на продажбите на дребно във Великобритания показа забавяне на ръста на годишна база през януари, добавяйки нов сигнал за слабостта на икономиката на страната. Според изнесените резултати, компаниите във Великобритания са показали по-слаб ръст в продажбите през януари спрямо същия месец, година по-рано, достигайки ниво от 37 пункта.

Йената бе подложена на силно разпродаване, след като рейтинговата агенция S&Poor"s понижи изненадващо кредитния рейтинг на Япония до "АА-" от "АА". Но като цяло това решение няма да окаже силно негативно влияние върху японските дългови книжа (JGB-та), тъй като едва 5% от тях са в ръцете на чужди инвеститори. Също така влияние оказа и покачването на доходността на 10-годишните Американски държавни ценни книжа след по-добрия индекс на предстоящите продажби на жилища в САЩ. В крайна сметка, йената затвори търговията си спрямо долара на нива от 82.90 йени.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД