Дълговата криза в еврозоната може сериозно да разклати основите на ЕС. Бившият външен министър на Великобритания Дейвид Оуен предложи на група европейски държави извън валутния съюз да създадат своя собствена „неевро група" (НЕГ), която да стане ключов орган на ЕС.

В статията си „Време е за радикален проект за нова Европа" за "Файненшъл таймс" Оуен изброява плюсовете от такъв съюз.

На първо място, потенциалната НЕГ ще бъде съставена от десет страни членки на ЕС с относително стабилна икономика в сравнение с държавите от еврозоната.

В Англия, Швеция и Дания дългосрочните лихви са по-ниски, отколкото в държавите от еврозоната; в Швеция доходността по десетгодишните държавни облигации е по-ниска от тази на германските облигации. Освен това, краткосрочните лихвени проценти на Националната банка на Чехия са по-ниски от тези на ЕЦБ, а по ръст на икономиката в региона лидер е Полша.

На второ място това ще бъде стъпка към укрепване на сътрудничеството на централните банки и правителства на страните на НЕГ. В допълнение, проектът ще осигури механизъм за излизане от еврозоната с преход на Гърция от единия в другия съюз, без да "губят лице".

"Създаването на НЕГ ще позволи да се определят правата и задълженията на страните, които не са членове на еврозоната, както и да се изкорени отдавна наложената позиция в Европа, че гражданите на страни, които не са в еврозоната, са втора класа граждани на ЕС", - каза Оуен и даде пример с двете годишни срещи на върха на еврозоната, на които на практика се определя европейската политика.

Въпреки това, експертите се съмняват в появата на алтернатива на еврозоната. Единствените, които могат да бъдат съблазнени са членство в клуба са евроаутсайдерите - малките страни от Централна и Източна Европа, отбелязва професорът от LSE Валтрод Шелкле. Те винаги са били подкрепяни от Великобритания, която гледа на региона като бизнес- площадка, а не като политически, социално и финансово интегрирана арена.