Японската централна банка въведе отрицателни лихви за първи път след края на двудневната си среща днес. Действието бе предопределено от усилията на финансовата институция за борба с дефлацията и стимулиране на ръста на икономиката.

Банката взе решение да въведе отрицателен лихвен процент от 0.1% за средствата, които търговските банки държат при нея. Решението бе взето от борда на институцията с пет гласа „за“ срещу четири „против“.

След новината индексът Nikkei 225 отбеляза ръст от над 3%, но малко след това възстанови почти цялото си повишение.

Йената отбеляза съществен спад спрямо останалите основни валути. Доларът се повиши до нива на търговия от 119.70 йени, като преди новината се търгуваше при 118.50 йени. Моментно щатската валута се повиши до нива от над 121 йени за долар.

„Това е плашещ драматичен ход, но можем и да видим резултат по отношение на подобряване на икономиката“, коментира Хидео Кумано, главен икономист в Dai-ichi Life Research Institute, цитиран от Bloomberg. “Смятам, че решението е взето поради нарастване на страничните рискове“, допълва още специалистът.

Един-единствен икономист – Хаджиме Таката от Mizuho Research Institute, прогнозира намалавяне на лихвите, но дори и той не очакваше отрицателни нива.

Задачата на ръководителя на централната банка Харухико Курода, по отношение на достигането на трайно ниво на инфлацията, изглежда все по-трудно достижима, в условията на слаб ръст на заплатите и спад в цената на петрола. Това доведе до все по-голям брой специалисти, прогнозирали допълнителни стимули за третата най-голяма световна икономика, през тази година.

С действието си по намаляването на лихвите до минусови стойности Курода доказа, че е готов да направи „каквото е нужно“, за да се достигнат инфлационните цели на управляваната от него институция.

От японската централна банка запазиха нивото на обратно изкупуване на активи при 80 трилиона йени на година (666 млрд. долара).