Доларът и йената поскъпнаха спрямо повечето основни валути вследствие на признаците за забавяне на ръст на азиатските икономики, което засили търсенето на спасителни активи.

Йената се повиши спрямо високодоходните австралийски и новозеландски долар, след като данните за производствената активност в Китай отчетоха свиване за втори пореден месец, което се случва за пръв път от 2009 г. насам.

Негативни данни дойдоха и от Япония, след като индексът Tankan отчете задълбочаване на песимизма след големите компании. Индексът бе при стойност от минус 3 пункта за трите месеца към края на септември, в сравнение с минус 1 за предходното тримесечие.

Отрицателна стойност сочи, че негативните нагласи превишават по брой оптимистичните.

Щатската валута достигна най-високата си стойност от три седмици насам спрямо еврото, понижавайки се моментно до 1.2803, като впоследствие възстанови част от загубите си и се търгува при нива от 1.2830 рано сутринта.

По-нататъшно въздействие върху посоката на търговия на единната валута се очаква да окажат данните за безработицата в еврозоната, които се очаква да регистрират нов исторически рекорд през август.

“Глобалните икономически переспективи са изключително несигурни и нараняват доверието на финансовите пазари“, коментира Кенго Сузуки, валутен стратег в Mizuho Securities Co., цитиран от Bloomberg. “Инвеститорите се насочват към спасителни активи в желанието си да избягват риска", допълва още специалистът.

Доларът се понижи до 77.85 спрямо японската йена от нивата си на търговия при 77.96 в петък. Спрямо йената еврото се търгува при 99.85, или понижение с 0.4% от петък.

Нивото на безработица в еврозоната се очаква да се повиши до 11.4% през август, според средните очаквания на анализаторите. Ако стойността е такава, то това би било най-високото ниво на безработица в зоната от 1990 г. насам.

През последните шест месеца йената се повиши с 7.6% и е най-добре представящата се валута сред основните.