Йената поскъпна от близо най-ниската си стойност от две седмици насам спрямо долара, след като японската централна банка се въздържа от по-нататъшно разширяване на стимулите.

Японската валута се повиши спрямо повечето от основните такива и неутрализира голяма част от седмичния си ръст спрямо долара.

Поскъпването на йената бе с 0.2% до 78.32 спрямо долара, от 78.48 вчера, когато регистрира ниво от 78.72 йени.

„Бездействието от страна на японската банка разочарова донякъде пазара“, според Минори Учида, главен анализатор в Bank of Tokyo- Mitsubishi UFJ, цитиран от Bloomberg. “Това инициира покупки на йени от спекуланти, които я продаваха преди това“, допълва още той.

Европейската единна валута също регистрира ръст спрямо йената от 0.2% до 101.92 йени. Без съществена промяна се търгува еврото спрямо долара при нива от 1.3013. Вчера еврото отбеляза най-високо ниво от 1.3032, което бе невиждано от 21 септември насам.

Вчера европейската централна банка запази нивото на лихвите в еврозоната без промяна при исторически най-ниската им стойност.

Междувременно Марио Драги обяви, че централната банка е готова да започне с покупките на правителствени облигации в усилията си да подпомогне силно задлъжнелите нации в региона.

По-нататъшна яснота за посоката на движение на еврото и долара се очаква да внесат данните за заетостта и безработицата в САЩ. Очакванията на пазарните участници са за 115 000 нови работни места, както и ниво на безработица от 8.2%.

От началото на седмицата до момента еврото е поскъпнало с 1.2%, докато йената се насочва към понижение с 0.5% спрямо долара.

„Решението на ЕЦБ за обратно изкупуване на облигации е било приветствано от пазара, според Такуя Кавабата, стратег в Gaitame.com. “Промяната в рисковите нагласи доведоха до по-стабилно евро“, допълва още анализатора.

Междувременно Испания все още се чуди дали да приеме помощта с прикачените към нея условия. През тази седмица министър-председателят на страната отрече спекулациите, че приемането на спасителната помощ е спешна мярка.

Днес се очаква да бъдат изнесени и данните за машинните поръчки в Германия, които се очаква да са се понижили с 0.5% през август на месечна база. Индустриалното производство се очаква да се е понижило с 0.3% през август спрямо юли.