Йената поскъпна спрямо всичките 16 основни валути, след като Централната банка на Япония се въздържа от по-нататъшни парични стимули.

Доларът се насочва към седмично понижение спрямо останалите основни валути, вследствие на очакванията данните за потребителското доверие и индустриалното производство да се понижат.

Това кара инвеститорите да очакват приемането на нови стимули от Фед, което да окаже негативно въздействие върху долара.

Междувременно водещите икономики се приготвят за координирани действия за доставяне на повече ликвидност на пазара, ако има нужда от нея след изборите в Гърция през уикенда, предава Reuters.

Данните за щатската икономика се очаква да затвърдят тезата за загуба на момент за най-голямата световна икономика.

Ръстът на индустриалното производство се очаква да се е забавил до 0.1% през миналия месец в сравнение с 1.1% през април според средните очаквания на анализаторите.

„Разговорите между централните банки провокираха спекулации, че Японската банка може да предприеме действия днес“, коментира Митул Котеча, валутен стратег в Credit Agricole Corporate & Investment Bank в Хонконг, цитиран от Bloomberg. „Ако бяха предприети действия, най-вероятно щяхме да станем свидетели на поевтиняване на йената“, коментира Котеча.

Йената поскъпна с 0.6% спрямо еврото до 99.66 йени. Тя се повиши с 0.6% спрямо долара до 78.87 йени, достигайки моментно най-висока стойност от 78.83, най-високото такова от 6-ти юни насам.

Еврото се търгува при нива от 1.2634 спрямо долара рано тази сутрин, като единната валута се повиши с 1% спрямо щатската през тази седмица, което е най-голямото седмично поскъпване от 20-ти април насам.