Йената поскъпна спрямо повечето основни валути заради спекулациите, че централната банка на страната ще се ограничи от допълнителни стимули на срещата си, която стартира утре.

Междувременно австралийската централна банка понижи нивото на лихвите до исторически минимум от 2.5% на годишна база. Австралийският долар се търгува при нива от 0.8970 рано тази сутрин.

Доларът поевтиня за трети пореден ден спрямо йената преди речта на президента на федералната банка на Чикаго – Чарлз Еванс.

Еврото се търгува близо до най-високата си стойност за последните седем седмици преди данните за заводските поръчки в Германия, които се очаква да регистрират стабилен ръст, както и тези за ръста на БВП на Италия.

Очакванията на пазара са за ръст от 1.3% в заводските поръчки в Германия, както и забавяне на спада на БВП на Италия до 0.4% през изминалото тримесечие.

Щатската валута регистрира трети ден на загуби спрямо йената, като се търгува рано тази сутрин при нива от 98.20 йени.

„Очаквам японската централна банка да заеме изчаквателна позиция през тази седмица“, коментира Кенго Сузуки, валутен стратег в Mizuho Securities Co., цитиран от Bloomberg. “Йената поевтиня в тандем с поскъпващи акции, следствие на очакваната икономическа политика на японския премиер“, допълни още специалистът.

През предходните два дни йената поскъпна с 1.2%.От началото на годината йената е загубила 8.4% от стойността си и е най-зле представящата се основна валута. За същия период доларът поскъпна с 5%, а еврото е добавило 5.7% към стойността си.

Японският индекс Topix се понижи с 0.2% днес след загубата му от 1% вчера.

„Инвеститорите ще чакат да видят известни знаци за намаляване на стимулите от страна на Фед при коментарите през тази седмица“, според Ясухиро Каизаки, вицепрезидент глобални пазари в Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd, цитиран от Bloomberg.

Нарастването на очакванията за край на стимулите оказаха своето негативно въздействие върху цената на златото. Фючърсите на благородния метал се понижиха за втори пореден ден, връщайки се под психологическата граница от 1 300 долара за унция.

Последното ниво се сочи като ключова техническа граница и от това дали ще бъде трайно преодоляна в една от двете посоки най-вероятно ще предопредели и бъдещото представяне на благородния метал, според пазарни наблюдатели.

От началото на годината златото е поевтиняло с цели 23% след силен многогодишен бичи пазар.