Йената поскъпна спрямо всички основни валути след изненадващото забавяне на ръста на Китай, което засили търсенето на „сигурни активи“.

Японската валута се насочи към най-голямото си двудневно повишение спрямо щатския долар от над две години насам. Това стана, след като от щатското финансово министерство заявиха, че ще окажат натиск върху Япония да се ограничава от по-нататъшна „конкурентна“ обезценка на валутата си.

Новозеландският и австралийски долар регистрираха най-голямата си дневна загуба от близо два месеца насам спрямо щатската валута след данните за забавянето на ръста на основния им търговски партньор.

Еврото се понижи за пръв от три дни насам, след като от рейтинговата агенция Moody’s заявиха, че е налице съществен риск за излизане на Кипър от еврозоната.

„Слабите данни от Китай са довели до настроения за изключване на риска на пазара и покупки на йени“, според Мирати Уеда, управляващ директор на FX Prime Corp., цитиран от Bloomberg. „Хората с къси позиции в йената едва ли ще добавят към тях в момента“, допълва още специалистът.

Йената поскъпна с 0.5% до 97.90 спрямо долара, след като моментно се повиши до най-високо ниво от 97.55 йени за долар. Тя поскъпна с 0.8% спрямо еврото до 127.93 йени.

Единната валута поевтиня с 0.3% до 1.3077.

БВП на Китай е нараснал със 7.7% за трите месеца до 31 март на годишна база, според националната статистика на страната. Това, в сравнение с прогнозираните 8% на пазарните участници и 7.9% през четвъртото тримесечие на миналата година.

Австралийският долар загуби 0.7% от стойността си до 1.0431, докато новозеландският поевтиня с 1.1% до 84.91 щатски цента. Валутите се насочват към най-големите си загуби от 20 февруари насам спрямо щатската валута.

От щатската инвестиционна банка Goldman Sachs са занижили прогнозата си за златото до 1 530 долара за следващите три месеца от 1 615 долара преди това. От банката също така понижиха и годишната си прогноза за цената на златото до 1 390 долара за унция от 1 550 долара преди това.

Очаквания за по-нататъшно поевтиняване в цената на златото изразиха и от друга банка - Societe Generale SA, от където на 2 април заявиха, че златото е „балон“.

Фючърсите на петрола се понижиха до най-ниските си нива за тази година след данните за забавянето на китайската икономика, като поевтиняха с 2.8% до 88.73 долара за барел. За последен път ценната суровина се е търгувала при подобни нива на 26 декември миналата година.