Китайският юан измести еврото, за да се превърне във втората най-активно използвана валута в глобалната търговия през тази година, според данни на Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication.

Юанът заема дял от 8.66% от платежните средства в търговията през октомври, в сравнение с 6.64% за еврото.

Китай, Хонконг, Сингапур, Германия и Австралия са били топ потребителите на юана в търговските си финанси.

За сравнение ползването на юана в началото на миналата година е бил едва 1.89%, докато на еврото – 7.87%.

„Юанът е топ валутата при търговията в световен мащаб, като се ползва още по-активно в Азия“, коментира Франк де Праетере от сингапурската междубанкова система за разплащане SWIFT.

Китай търси по-голяма роля за своята валута в света на глобалната търговия и инвестициите, след като регулаторните органи разхлабват контрола върху валутния курс.

От централната банка на страната обявиха на 20ноември, че вече не е в националния интерес на Китай да продължи да повишава чуждестранните си валутни резерви, които достигнаха рекордното ниво от 3.66 трилиона долара към края на септември.

Депозитите в юани в Хонконг се повишиха с най-много от април 2011 година до рекордното ниво от 782 милиарда юана (128 милиарда долара) през октомври. През това тримесечие бяха постигнати споразумения за директна валутна търговия между юана и британския паунд и сингапурския долар.

Дневните транзакции в юани са се повишили до 120 милиарда долара през април, в сравнение с 34 милиарда долара през 2011 година, което прави валутата деветата най-търгувана в света.

Юанът поскъпна с 2.3% спрямо щатския долар през тази година и е най-добре представящата се азиатска валута. Днес тя се разменя за 6.0926 юана срещу един щатски долар.