Данните за британската и щатската икономика навеждат на мисълта анализаторите, че Английската централна банка може да прибегне към повишение на лихвите преди Фед.

И двете банки чакат ясни сигнали за подобрение на икономиките си по отношение на пазара на труда и инфлацията, преди да прибегнат към повишение на лихвите.

Въпреки че инфлацията във Великобритания се понижи с 0.1% през септември, тя се очаква да започне да се повишава в края на годината след изчерпване на ефекта на понижението в цената на петрола.

„В среда на липса на очаквания за силно по-нататъшно поевтиняване на суровините, инфлацията в световен мащаб ще започне да се повишава“, смята Дан Хансън, икономист в Bloomberg Intelligence, цитиран от Bloomberg.

Пазарът на труда във Великобритания е в далеч по-добра форма от този в САЩ. Нивото на безработица е близо до нивото, което се смята от централната банка като естествена безработица, а съотношението на заетите като процент от населението в работоспособна възраст е при рекордно ниво.

От голяма значение за двете финансови институции при вземане на решение за повишение на лихвите ще е ефектът на засилване на националните им валути спрямо останалите основни валути. На този етап поскъпването на паунда в много по-слаба степен се прехвърля върху икономиката по направление на търговия.

Поскъпването на паунда със 17% спрямо останалите основни валути от пролетта на 2013 година е трябвало да намали потребителските цени с между 3 и 5 процентни пункта. Наблюдаваният спад в цените на вносните стоки обаче е далеч по-слабо.

За разлика от щатската, британската икономика е с много по-малко индикатори, че работи значително под потенциала си, което е друг фактор, който може да доведе до по-ранно повишение на лихвите в страната, в сравнение със САЩ.